Dini Soru / Sorular / Bebeğe ruh ne zaman üflenir

Bebeğe ruh ne zaman üflenir

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeğe ruh ne zaman üflenir

Soru

Selamun aleykum. Anne karnındaki bebeğin ruhu kaçıncı günde üflenir biraz anlatır mısınız? Teşekkür ederim.

Cevap

Aleykum selam. Bu konuda hadisi şeriflerde geçen ifadeler birbirinden farklıdır. Ancak günümüzde tıbbında kesin bir şekilde şu kadar günde ruh bebeğe üflenir denilememiştir. Bu da hadisi şeriflerin doğruluğunu ispatlamaktadır.

Hadis-i şeriflerde Peygamberimiz (asv), çocuğun anne karnında oluşumunu anlatırken farklı ifadeler kullanmıştır. Bazı hadisler çocuğun yüz yirmi günlük iken canlandığı imajını verirken, bazı hadisler de kırk günlükken canlandığı açıklamasını yapıyor.

Hadisi yüz yirmi gün olarak yorumlayan alimlerimiz, ilk dört ay dolmadan kürtaj yapmanın haram olmadığını, ancak dört ay dolduktan sonra kürtajın haram olduğunu söylemişlerdir.

Ancak çocuğun kırk günde canlandığını ifade eden hadisleri esas alanlar ise, kırk gün geçtikten sonra kürtajın haram olduğunu ifade ediyorlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: anne karnindaki bebegin ruhu ne, bebeğe kaçıncı ayında canlanır ruh gelir, mezheplere göre anne karnında bebeğe ruh ne zaman üflenir

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.