Dini Soru / Sorular / Bebek cinsiyeti ile ilgili hadis

Bebek cinsiyeti ile ilgili hadis

Sponsorlu Bağlantılar

Bebek cinsiyeti ile ilgili hadis

Soru

“Kadın, hayızdan temizlendikten sonra beş gün içinde hâmile kalırsa, çocuğu erkek olur. Beşinci günden sekizinci güne kadar olursa kız olur.” Hocam merhaba nette buldum böyle bir hadis varmış ben de doğruluğunu size sormak istedim bu hadisin doğruluk payı var mı? Merak ediyorum kaynaklarda böyle bir hadis geçiyor mu?

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Hadis olduğu iddia edilen bu rivayetin aslı yoktur. Bu sözler zaten diğer ayet ve hadisi şeriflerle de zıt bir mana ifade etmektedir. Halbuki Allah dilediğine kız ve dilediğine erkek evlat ihsan eder. İnsanların asla müdahale edemeyeceği bir husus bebeklerinin cinsiyetidir. Bu konuda şu ayet ve hadisler buna işaret etmektedir:

“Göklerin ve yerin mülkü Allah`ındır. O dilediğini yaratır. Diledigine kız çocukları verir, dilediğine de erkek çocukları verir. Ya da onları erkekli dişili çift verir. Dilediğini de kısır yapar. Şüphesiz o Alîmdir, Kadîr`dir (Herşeyi çok iyi bilir, her şeye gücü yeter). “(Sûra 42/49, 50)

Hep kız çocuğu olanların erkek çocuk arzu etmesi, hep erkek çocuğu olanların da kız arzu etmesi normal ve tabiîdir. Ama erkeğin daha hayırlı olduğuna inanarak erkek istemek normal değildir. Çünkü kimin hayırlı olacağını Allah bilir.

Allah Rasûlü Efendimiz de, belki sırf bu cahilî düşünceyi yıkmak için:

“Kimin üç kızı ya da üç kız kardeşi veya iki kızı ya da iki kız kardeşi olur da, onlara iyi bakar ve onlar konusunda Allah`tan sakınırsa, Cennet onun hakkıdır.” (160 Tirmizî, bir 13) buyurmuşlardır.

Bir başka rivayette: “Kimin bir kız çocuğu olur da onu canlı canlı gömmezse, onu horlamazsa, erkek çocuğunu ona tercih etmezse, Allah onu Cennete koyar.(161 Ebû Dâvûd, edep 121; Müsned I/223)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: hadislerde çocuk cinsiyeti, Efendimizin cocugun cinsiyetiyle ilgili hadisi, hadislerde bebek cinsiyeti, hadislerle bebek cinsiyeti

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.