Dini Soru / Sorular / Belediye otobüsünde namaz kılınır mı?

Belediye otobüsünde namaz kılınır mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Belediye otobüsünde namaz kılınır mı?
Soru

Yasli bir teyzeye belediye otobusunde yer verdim oda namaza durdu ve sasirdim cunku onunde soför yan tarafinda Ataturk resmi ve diger yandada ayakta ben varim ve regliy donemindeydim ustelik otobusun ici pis ve diger 2 koltukta oturan beylerde alkolluydu seferi halinde olabilir belki ama semt arasindaki otobuste namaz kilinmasi dogrumu yanlismi…saygilarimla

Cevap

Eğer başka çare bulamayan ve namaz vaktinin çıkmasından endişesi olursa otobüs veya uçak gibi vasıtalarda namaz kılınabilir. Ama şehrin içinde olan birisi ve namazı kaçırma tehlikesi olmayan birisinin bu şekilde namazlarını kılması caiz olmaz.

– Hareket hâlinde bulunan vasıtalarda namaz kılarken kıbleye yönelmek mecburiyeti yoktur. Vasıta istikametine doğru oturulan yerde îma ile kılınır.

– Nafile namazlar, herhangi bir zaruret olmaksızın hayvan üzerinde kılınabilir. Vasıta üzerinde kılınan namaz, îma ile kılınır. Ve vasıtanın yürüdüğü istikamete doğru yönelerek namaza durulur. Secde rükûdan biraz fazla eğilerek yapılır.

– Farz ve vâcib olan namazlar, zaruret olmadıkça hayvan üzerinde kılınmazlar. Vasıta üzerinde namaz kılmak, ancak şehir, yani, meskûn bölgeler dışında câiz olur.

– Şehir hükmünde sayılan bir yerde, ne nafile, ne farz, ne de vâcib hiçbir namaz câiz olmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.