Dini Soru / Sorular / Bidatler nelerdir

Bidatler nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Bidatler nelerdir

Soru

Selamun aleyküm bu saydıklarım bidat mıdır?

1-Mevlüt bidat mıdır?

2-Ölü için okunan sela ve cuma günü için okunan sela bidat mıdır?

3-Kandiller ve kandil kutlamak bidat mıdır?

4-Camiilere minare yapmak bidat mıdır?

Allah razı olsun…

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Mevlüt kandili, peygamber aleyhisselamın doğduğu günü veya günleri sevinçel karşılamak anlamında kullanılır. Bu bir bidat değildir ama islama aykırı olan şeylerle idrak edilir ve dinin esaslarına aykırı durumlarla kutlanırsa elbette o zaman hatalar ortaya çıkar. Ölü kimse için bazı memleketlerde sela verilir. Bu bir ilandır yani birinini öldüğünü ilan etmek ve cenaze namazına çağırmaktır. Bunun hiç bir tarafında bidat yoktur çünkü zaten bu bir ibadet olarak yapılmamaktadır bir ihtiayaçtan dolayı ilan edilmektedir. Cuma gününde okunan selada böyle bir ihtiyaçtan dolayı bir çok islam ülkesinde cuma namazının yaklaştığını bildirmek üzere okunmaktadır. İsmi kandil olarak isimlendirilen bazı mübarek geceler ise ancak Kuran ve sünnette bildirilen ibadetler yapılabilir ve dine aykırı olan çeşitli şeylerden sakınarak idrak edilebilir. Minareler ise bütün islam alemi ve alimler tarafından hoş karşılanan ve gerektiğinde üzerine çıkılarak ezan okunan güzel yeniliklerdendir bidat olmasıyla bir ilgisi yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

2 Yorumlar

  1. Simdi bunlarin hicbiri bidat degil demi cevabinizi bekliyorum Allah razı olsun birsey daha sorcam ölünün 7. 40. 52. Gecesini yapmak bidatmidir Allaha emanet olun.

  2. Değerli kardeşim. Bidatler karıştırılır ve islami esaslara aykırı şeyler yapılırsa elbette bidat olur. Ama durum izah edildiği gibi amel edilebilir. Ölünün ardından 7. 40 ve 52. geceleri günleri gibi şeylerin tümü bidattir yanlıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.