Dini Soru / Sorular / Borç duası

Borç duası

Sponsorlu Bağlantılar

Borç duası

Soru

Selamun aleykum hocam. Borç duası lazım lütfen Allah rızası için yazar mısınız? Borç duası örnekleri ve nasıl okunduğunu anlatır mısınız? Allah razı olsun.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Bütün yerlerin ve göklerin ve içerisindekilerin tek sahibi Allah’tır. O malında mülkünde sahibidir. O dilediğine dilediği kadar verir. Onun hazineleri bitip tükenmez. Ondan istemekle o memnun ve razı olur. Sizlere peygamber efendimiz aleyhisselamdan iki tane borç duası veriyoruz ve mutlaka tecrübe etmenizi tavsiye ediyoruz.

Borç yükünden beli bükülmüş bir kişi Hz. Ali’ye (ra) gelerek kendisine yardımcı olmasını istemişti. Hz Ali (ra) kendisine şöyle söylemişti :

“Resullah’ın bana öğrettiği bir duayı sana öğreteyim de, onu okursan, üzerinde Sebir dağı kadar borç olsa Allah Teala o borcu ödemen için yardım eder.” demiş ve aşağıdaki duaya devam etmesini tavsiye etmiştir.

OKUNUŞU :
” Allahümme ikfini bi helalike an haramike, eınni bi fazlike ammen sivake. ” (Hz. Ali’den (ra) Tırmizi, Daavat 121)

ANLAMI :
Allah’ım helalinden bana yetecek kadar vererek beni haramından koru. Lütfunla beni senden başkasına muhtaç etme.

Peygamber Efendimiz (sav) bir gün mescide girdi.
Orada ashabdan Ebu Ümame’yi gördü. Ona :
Ey Ebu Ümame, namaz vakti olmadığı halde neden burada oturuyorsun ? diye sordu. O da: Sıkıntı ve borç içindeyim Ya Resulullah dedi

Bunun üzerine Efendimiz ona aşağıdaki duayı sabah akşam tekrarlamasını tavsiye bulundular.

OKUNUŞU :
“Allahümme inni euzü bike mine’l-hemmi, ve’l-huzni, ve euzü bike mine’l-aczi ve’l keseli; ve euzü bike mine’l-cinni ve’l-buhil, ve euzü bike min ğalebeti’d-deyni ve kahri’r-ricali”

ANLAMI :
Allahım dünya ve ahirette gam ve kederden Sana sığınırım. Acizlikten ve tembellikten Sana sığınırım. Korkaklıktan ve cimrilikten Sana sığınırım. Borç altında ezilmekten ve insanların beni aşağılamasından Sana sığınırım.

NOT: Ebü Ümame (ra) kısa bir zaman sonra borçlarından kurtulmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.