Dini Soru / Sorular / Çarsaflı bayanlar

Çarsaflı bayanlar

Sponsorlu Bağlantılar

Çarsaflı bayanlar

Soru

Merhaba, Benim eşim bir Hristiyan ama Allah’a hamd olsun dinimize de yabancı değil ve sıcak bazı hususlar dışında. Malum ona doğruları öğretip zorlamadan onu doğru yöne yönlendirebilmek için kendim örnek olarak göstermeye çalışıyorum. Fakat o benden daha fazla dinine bağlı olduğu için benim bir lafıma o 5 defa fazla konuşuyor. Allah bana yardım etsin. Bir konuda açıklık getiriniz lütfen. Mesela ben dinimizin kolaylıklarından bahsederken insanların yaşantılarına doğruluk ve kolaylık getirdiklerini izah ederken şöyle bir soruya muhatap kalıyorum. Madem öyle 30 derece sıcak altında elleri ve bütün vücudu kara çarşaf ile kapalı sadece gözleri açık yemek yerken bir eliyle ağzındaki çarşafı kaldırıp öyle ağzına kaşığı alıyor. Kocası ise şort ve tshirt ile yanında oturuyor. Bunun neresi kolaylık bu yabanilik diye saldırıya uğruyorum. Nedir bu konunun izahatı. Teşekkür ederim.

Cevap

Merhabalar kardeşim. Allah sizin ve bizim de yardımcımız olsun ve Allah bize doğruyu anlamayı ve yaşamayı nasip eylesin. Örtünmek Allah’ın bir emridir. Evvela örtünmenin hikmet ve nedenlerini iyice bilmemiz gerekiyor ki bu tür sorulara cevap verebilelim. İslamın kadına verdiği önemi ve kadının tarihteki yeri ile islamın onu yücelttiği dereceyi açıklamak lazım. Ayrıca bir insanın görgüsüz davranmasını islamın bir emriymiş gibi islama bunu yamammak islama haksızlık olur. Nasıl ki bir hristiyan bir yanlış yaptığında bütün dinine bir şey denilmesi doğru olmayacağı gibi. Çarşaf giyme konusunda ise, eğer bir fitne yani açıkça günah işlenmesi muhtemel durumlar söz konusu ise hanefilerde de yüzü örtmek gereklidir. Eğer fitne çıkma durumu yoksa yüzün açılmasına cevaz verilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Sevgili ile aynı rüyayı görmek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Sevgili ile aynı rüyayı görmek

Sponsorlu Bağlantılar Sevgili ile aynı rüyayı görmek Soru Sevgilimle aynı gün ikimizde yangınlı ateşli olan …

Nisa suresi 137. ayet tefsiri

Sponsorlu Bağlantılar Nisa suresi 137. ayet tefsiri Soru Selamun aleykum hocam, internette bir yazı okudum …

3 Yorumlar

  1. Hayırlı akşamlar Değerli kardeşim. Çarşaf kesinlikle islami bir giyim tarzıdır bunda asla ihtilaf yoktur ancak çarşaf hükmünde olabilecek dış elbise olarak şartları yerine getiren tesettür şekilleride aynı görevi yerine getirir. Yani islam ayrıntılı olarak değil uyulması gereken şartlar olarak dış elbiseyi açıklamıştır. Bunun adı çarşaf, ferace veya pardösü olabilir. Hanefiler de bir fitne durumu yok ise yüzün örtülmesini şart olarak görmezler. İran veya şu veya bu ülke bizim için ölçü değildir. Bizim için ölçü kuran ve sünnet ile bu yolu bize öğreten ehli sünnet çizgisidir. Tek tip bir giyim emredilmemiştir ama giyimin şartları belirlenmiştir. Böylece toplumlar kendi örf ve adetlerinden islama aykırı olmaması şartıyla yaşayabilmelerine de müsaade edilmiştir.

  2. Allah razı olsun. Benim sizinle fikirlerim ayni. Peki bir durum yok ise illa da çarşaf şart mıdır? Nice güzel tesettürlü giyinen bacılarımızı görüyoruz. Sanki çarşaf olunca ben daha da çok iman edenlerdenim der gibi oluyor. İran’da kadınlar çarşaf giyiyor ama saçın ön tarafından 10 santim açık bırakıyor. Diyeceğim şu; Allah’ın yolu birse ve bütün peygamberler tek bir çizgi üzerinde yürüdülerse bunun her yerde bir olması gerekmiyor mu? Eğer bir yerde başka, bir yerde başka ise birileri kendi kafasına göre hareket etmiş diyebilir miyiz? Teşekkür ederim hayırlı akşamlar.

  3. Sagolun, varolun, Allah`a emanet olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.