Dini Soru / İbadetler / Cemaatle namaz kılarken sure okunur mu

Cemaatle namaz kılarken sure okunur mu

Sponsorlu Bağlantılar

Soru:

Şimdi imam efendiyle namaz kılarken ben selam sözünü söylemiyordum bir gün çok sevdiğim bir abime sordum imamla namaz kılarken selam sözünü söylemek gerekir mi dedim imam bizim yerimize de okuyor mu dedim o da dedi ki sola selam vermeden namaz bitmediğine göre ve cemaatle kılınan namazda imama tabi olduğumuz için imam bizim yerimize de söylemiş olur dedi lakin dedi içimizden tekrar etmemiz sevabını arttırır dedi ben dedim ben söylemiyordum günahı var mı dedim deki ki yoktur kurbanım dedi sizce dediği doğru mudur söylemesek günahı var mıdır.Varsa bilmeden oldugu için gunahı var mıdır?
Yine o sevdiğim bir abime sordum imam bütün duaları sureleri bizim yerimize de okur mu dedim yanlış hatırlamıyorsam şöyle dedi sen niyet edip namaz sonuna kadar birşey okumasan namazın sahih olur dedi çünkü sen imama uyuyorsun dedi ben birkaç kez öyle yapmıştım bilmeden olsa bir günah var mıdır Allahu Teala bilmediklerimizden bizi yargılar mı?

Cevap:

Namazda cemaatle birlikte kılarken selam verilmesi yinede sünnettir. Eğer verilmezse namaz sahihtir ama verilmesi en doğru olanıdır. Sünnetleri işlemek sevabı arttırır.

İmamla birlikte namazları kılarken sadece fatiha ile zammı sureler okunmaz diğer duaları ve tesbihatları ne varsa hepsi okunur.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Vücuda krem sürmek oruç bozar mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Hacet namazı ve rüya

Sponsorlu Bağlantılar Soru Selamun aleykum. Hocam hacet namazı nedir rüya görmek şart mıdır hacet namazında. …

Orucu bozmak zorunda kalmak

Sponsorlu Bağlantılar Soru Selamun aleyküm. Sanırım 13 – 14 yaşlarındaydım ramazanın bir günü dayanamayıp orucumu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.