Dini Soru / Sorular / Cennetin genişliği ne kadardır

Cennetin genişliği ne kadardır

Sponsorlu Bağlantılar

Cennetin genişliği ne kadardır

Soru

Selamun aleykum hocam. Cennetin her derecesi bütün alemleri içine alacak genişlikte midir? Bir hadisi şerifte şöyle geçmektedir:

Ebu Said radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Cennette yüz derece vardır. Bütün alemler bunlardan birinin içinde toplansalar, hepsini de kuşatır, istiab eder.” Tirmizi, Cennet 4, (2534).
Bu hadis-i şerifte geçen bütün alemlerden kasıt, bütün yaratılmış alemler midir?

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Bu konuda hadisi şerifin yorumlanmasında açık bir ifade bulamadık ancak bir mana olarak hadiste yer alan “Âlemîn=alemler”den maksat, evvel ve ahir bütün mahluklardır (yani bütün insanlar). (bk. Aliyu’l-Kari, Miraktu’l-Mefatih, h. no: 5663) Günümüzde ki bazı alimlerin görüşüne göre bu alemlerden maksat insanlık alemi olduğuna işaret edilmiştir. Çünkü bu anlamı destekleyen bir çok rivayetler vardır.

Ayrıca bu hadis için Tirmizi’nin kendisi “garib” olduğunu belirterek zayıf olduğuna işaret etmiştir. (bk. Tirmizi, Cennet, 4/h.no: 2532)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.