Dini Soru / Sorular / Cinler dünyada mı yaşıyor

Cinler dünyada mı yaşıyor

Sponsorlu Bağlantılar

Cinler dünyada mı yaşıyor

Soru

Merhaba, cinlerinde insanlar gibi yaşadıkları malum. Cinler dünya üzerinde ayrı bir paralel ortamda mı yaşıyorlar? veya beraber mi yatıp kalkıyoruz onlarla? Onlar rızıklarını nasıl temin ediyorlar? Teşekkür ederim

Cevap

Dünyada bizimle birlikte yaşayan cinler ve hayvanlar alemi vardır. Cinler ruhani varlıklardır ve gözle görülmeleri çok istisnai durumlar dışında mümkün değildir. Ruhani varlıklar olmalarından dolayıda yeme içmeleri de farklıdır.

Bu konuda şu hadisi şerif bizleri aydınlatıyor:
Abdullah b. Sercis (r.a) anlatıyor: “Resulullah (s.a.v), (Yeryüzündeki haşarat) deliklerine idrar yapmayı yasakladı.” Bunun sebebi müfessirlerden Katade’ye: “Bu deliklere akıtmak niye mekruh kılındı?” diye sorulmuştu. O da şu cevabı verdi: “Bunların cinlere ait meskenler olduğu söyleniyordu.” (Ebu Dâvud, Tahâret, 16, (29))

Bediüzzaman Said Nursi şu açıklamayı getirir:

“Ecrâm-ı ulviye ve ecsâm-ı seyyare içinde küre-i arzın hakaret ve kesafetiyle beraber bu kadar hadsiz zîruhların, zîşuurların vatanı olması ve en hasis ve en müteaffin cüzleri dahi birer menba-ı hayat kesilmesi, birer mahşer-i huveynat olması, bizzarure ve bilbedâhe ve bi’t-tarikı’l-evlâ ve bi’l-hadsi’s-sâdık ve bi’l-yakîni’l-kat’î delâlet eder, şehadet eyler, ilân eder ki:”

“Şu nihayetsiz feza-yı âlem ve şu muhteşem semâvat, burçlarıyla, yıldızlarıyla, zîşuur, zîhayat, zîruhlarla doludur.”

“Nardan, nurdan, ateşten, ışıktan, zulmetten, havadan, savttan, râyihadan, kelimattan, esirden ve hattâ elektrikten ve sair seyyâlât-ı lâtifeden halk olunan o zîhayat ve o zîruhlara ve o zîşuurlara, Şeriat-ı Garrâ-yı Muhammediye (Aleyhissalâtü Vesselâm), Kur’ân-ı Mu’cizü’l-Beyan, “melâike ve cân (cinler) ve ruhaniyattır” der, tesmiye eder.”(Sözler, Yirmi Dokuzuncu Söz, Birinci Maksat, Birinci Esas)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir yorum

  1. Allah razı olsun. Kalın sağlıcakla. Çok teferruatlı olmuş güzel olmuş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.