Dini Soru / Sorular / Çocuğu kaç yaşından sonra yıkamam caiz değil

Çocuğu kaç yaşından sonra yıkamam caiz değil

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuğu kaç yaşından sonra yıkamam caiz değil

Soru

Merhaba hocam çocuğumu en fazla kaç yaşına kadar banyo yaptırmam caiz olur, erkek çocuğu annenin mi babanın mı yıkaması gerekiyor birde kız çocuğu ergenliğe girmeden önce kaç yaşında olursa olsun babanın yıkaması günah mıdır? sorularımı cevaplarsanız memnun olacağım.

Cevap

Merhaba kardeşim. Anne ve babalar için aynı hükümler geçerlidir. Sizlere bu konuda hanefi mezhebine göre kısaca şu hususlara riayet etmenizi önerebiliriz.

Hanefîlere göre; çok küçük çocukların yâni sıfırla dört yaş arasının edep yeri yoktur. Dört-on yaş arası çocukların ön ve arka uzuvları, bunların etrâfı, uyluklar edep yerleri olarak kabûl edilir. Bu yaştaki çocukların edep bölgelerine dokunmak câiz değildir. Fakat bu bölgelere bakmanın bir sakıncası yoktur.

On yaşından sonra çocukların edep yerleri, namazda ve namaz dışında, buluğ çağına gelmiş bir çocuğun edep (avret) yerleri gibi kabûl edilir. Bu noktada, kız çocuğu olsun erkek çocuğu olsun fark etmez.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.