Dini Soru / Sorular / Çocuğun anne baba üzerindeki hakları

Çocuğun anne baba üzerindeki hakları

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuğun anne baba üzerindeki hakları

Soru

Selamın Aleyküm,
Annem babam şöyle diyor : ” Biz sana bağırırız ama sen bize bağıramazsın” veya
” Biz küfür ederiz ama sen edemezsin” gibi şeyler diyorlar. Bu çocukluğumdan beri böyle. Böyle yetişipte onlar gibi olunmayabilir mi ? Bu dedikleri doğru mudur?
Birde anne babanın imkanı varken çocuğunun istediği şeyi almayıp, birde ondan saygı, sevgi, itaat beklemesi doğru mudur ?

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Anne ve babanın çocuğu üzerinde hakkı çok büyüktür. Ama bu haklar evlatlarına haksızlık yapması anlamına gelmez. Evladına güzel isim koyması, onu koruması, yedirmesi, içirmesi, giydirmesi, eğitmesi ve dinini öğretmesi gibi haklar vardır. Anne babaya elbette bağırılmaz bu asla caiz olmaz ama küfür ve beddua etmek onların bir hakkı değildir. Eğer böyle bir şey yapsalar bile sen onlara cevap vermemelisin ama bunun yanlış olduğunu söyleyebilirsin hatta söylemelisin. Onların yaptığı hataları sen büyüdüğünde yapmamalısın. İhtiyacın olan şeyleri söyleyerek onlardan isteme hakkın vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: Baba ve evlat

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.