Dini Soru / Sorular / Cuma namazı kadınlara farz mı

Cuma namazı kadınlara farz mı

Sponsorlu Bağlantılar

Cuma namazı kadınlara farz mı

Soru

Hocam cuma namazı kadınlara farz mı ? Ey iman edenler diye genel bir ayet var kafam karıştı okuduklarımdan ayete göre erkek kadın ayrımı var mı ayette ? Çok kafama takıldı ALLAH sizlerden razı olsun kısa sürede dönüş yapıp ilginiz için

Cevap

Selamun aleykum. Cuma namazı bir çok ibadetler gibi, fıkıh usulü açısından “kapalı anlatım özelliği olan bir terim ile emredilmiştir. Bundan dolayı bu emrinde anlaşılması için diğer ayetlere, hadislere veya sahabelerin açıklamalarına baş vurulması gerekir. Örneğin peygamber aleyhisselam, “Namazı benim kıldığım gibi kılınız.” (Buhârî, Ezan, 18; Edeb, 27) buyurmuştur.

Câbir b. Abdullah’ın naklettiği bir hadiste şartlar şöyle belirlenmişti:

“Allah’a ve âhiret gününe inananlara cuma namazı farzdır. Ancak yolcu, köle, çocuk, kadın ve hastalar bundan müstesnadır.” (Ebû Dâvud, I, 644, H. No: 1067; Dârakutnî, II, 3; Bağavî, Şerhu’s-Sünne, I, 225)

Cuma ve bayram namazları ile yükümlü olmadıkları halde, kadınlar isterlerse bu namazlara katılabilirler. Bu takdirde, kendisine cuma namazı farz olmayan (mesela dinen misafir sayılan) bir kişinin cuma namazını kıldığında o günkü öğle namazını kılmasına gerek olmadığı gibi, cuma namazına katılan kadınların da ayrıca öğle namazını kılmaları gerekmez.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.