Dini Soru / Sorular / Darbe zamanında okunan sela

Darbe zamanında okunan sela

Sponsorlu Bağlantılar

Darbe zamanında okunan sela

Soru

Darbe zamanında okunan ezanlar ve selalar, ehven olarak milli iradeyi ve demokrasiyi yeğlemek

Esselamu aleyküm değerli hocalarım. Sizlere 2 sorum olacaktı.
1) Darbe zamanında ezanlar ve selalar okundu. Namaz vakitleri dışında okunan ezanlar ile cuma vakti ve cenaze zamanları dışında okunan selalar ne anlama ya da anlamlara gelmektedir?

2) Ehveni şerreyn hükmünün bir gereği olarak darbeye ve darbe yönetimi olan cuntaya karşı milli iradeye ve demokrasiye destek vermek caizdir. Fakat burada iki türlü görüş var: bir kesim, -darbe girişiminin tekerrür etmemesi için birlik olduğumuzu gösterip ölüm pahasına da olsa sokaklara çıkmak gerekir.- derken; diğer kesim, -sokaklara çıkınca fetöcü askerlerin saldırısına uğrayıp zarar göreceğimiz için çıkmamamız daha iyidir zira doğabilecek fitnelerden uzak durup canımızı korumamız gerekir, bu görevi darbe karşıtı olan silahlı güvenlik görevlileri (askerler, polisler, korucular, özel korumalar) yapmalıdırlar.- demektedir. Bu görüşlerden hangisi uygundur?

Cevap

Aleykum selam.

– Böyle olağanüstü durumlarda milli birlik ve beraberliğin tesisi için selalar okunur. Bizim bildiğimiz kadar normalden fazla ezanlar okunmadı.

– Böyle bir kalkışmaya karşı insanlar kendi vatanlarını, namuslarını ve değerlerini müdafaa etmek için sokaklara dökülmüşlerdir. Halka bir ihtiyaç var mı yok mu buna yetkililer ve akil insanlar durum ve şartlara göre karar vererek halka ihtiyaç olup olmadığını belirtebilirler. Öyle durumlar olur ki halkın karşı koyması icap edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Sevgili ile aynı rüyayı görmek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Sevgili ile aynı rüyayı görmek

Sponsorlu Bağlantılar Sevgili ile aynı rüyayı görmek Soru Sevgilimle aynı gün ikimizde yangınlı ateşli olan …

Nisa suresi 137. ayet tefsiri

Sponsorlu Bağlantılar Nisa suresi 137. ayet tefsiri Soru Selamun aleykum hocam, internette bir yazı okudum …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.