Dini Soru / Sorular / Dedikodu dinlemek günah mı

Dedikodu dinlemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar

Dedikodu dinlemek günah mı

Soru

Bir arkadaşım diğer yakın arkadaşı hakkında dedikodu yaptı ve hiçbir şey olmamış gibi yakın arkadaş olmaya devam ediyor yüzüne gülüyor arkasından konuşuyor. Bunu dedikodu yapılan kişiye söylemeli miyim? Bir de dedikodu yapmak kadar dinlemekte günah mıdır? dedikodu yapan kişiye dedikodu günah dersem bana sert çıkışabilir. Dedikoduyu dinlesem ama yorum yapmasam bu da günah olur mu?

Cevap

Dedikodu yada gıybet aynı şeydir. Gıybet eden ölü etini yer diyor ayet, bu denli iğrenç bir ortamdan elbette uzaklaşmak gerekir. Dinleyen de sorumludur, kişiyi uyarması gerekir, devam ediliyorsa ortamdan uzaklaşması gerekir.
Şunu unutmayın gıybetini ettiğiniz kişinin günahları sizin amel defterinize geçebiliyor, gıybet eden kişinin sevapları da gıybeti edilen kişinin amel defterine geçebiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: dedikodu dinlemek gunahmi, dedikodu dinlemek

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

2 Yorumlar

  1. abi bu gerçekten hayatımızda çok var bunu nasıl düzeltmeliyiz

    • Bunu düzeltmenin yolu ancak yapmamaktır. Yapan kimselerden de uzak durmaktır. Eğer nasihat etmek faydalı olacaksa nasihat edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.