Dini Soru / Sorular / Dedikodudan nasıl kurtuluruz

Dedikodudan nasıl kurtuluruz

Sponsorlu Bağlantılar

Dedikodudan nasıl kurtuluruz

Soru

Sebepler bizi dedikodu yapmaya itiyor

Namazlarımı kılıyorum, kuran okuyorum Allah’ımı ve peygamberimizi çok seviyorum. Merhametli, yardım sever olduğuma inanıyorum fakat dedikodudan kaçamıyorum. Çevremde iki tane insan var. Yaşları büyük ama yaptıklarını çocuklar yapmaz. Bu iki insan kinli, nefret dolu, vicdansız, kötü insanlar.. Çevrelerindeki insanlara belli etmeden düşmanlık yapıyorlar. Annemle ben de büyük oldukları için uygun dille yaptıklarının yanlış olduğunu söylüyoruz ama daha beterini yapıyorlar. Her hareketleri sinir bozucu. Bizde annemle kendimizi tutamayıp konuşuyoruz arkalarından. Fiziksel özellikleri, özürleri, karakterleriyle ilgili değil asla. Yaptıkları yanlışları konuşuyoruz. Sonra kötü hissediyorum kendimi tövbe ediyorum ama ertesi gün aynı duyguları yaşayıp gıybet yapıyoruz. Konusunca deşarj olduğumu hissediyorum. Konuşmayınca içimde patlıyorum. Bu yaptığımız büyük günahlardan mıdır..

Cevap

Şeytan gıybet edenin ağzına bal sürer, ki daha fazla kul hakkına girsin. Eğer daha kötü olmayacaksa o zaman gıybetini ettiğiniz kişi ile helalleşmeniz gerek yoksa ahirette karşınıza çıkacak. Aynı zamanda sizin sevaplarınız gıybetini ettiğiniz kişinin amel defterine geçebiliyor, onun günahları da sizin defterinize yazılabiliyor. Yani ne kestin koç, ne yedin hiç hesabı.

Yaşayan veya ölen bir insanın veya insanlar topluluğunun gıyaplarında onları üzecek doğruları söylemiş olabiliriz. Eğer yaşıyor(lar)sa, helalleşmenin bir yolunu aramalıyız. Biliyoruz ki, şehit bile olsak, kul hakkını ödemek zorundayız. Eğer vefat edenin gıybeti yapılmışsa, helallik dilemek ne yazık ki imkânsız. O zaman onun için ömür boyu dua etmekten, onun adına iyilik yapmaktan başka çare kalamaz. Zalimleri aşağılamak dışında, tarihteki insanları eleştirirken, haksızlık yapmamaya dikkat etmeli; herkesin hakkının ve onurunun Allah tarafından sonsuza dek korunacağını unutmamalıyız.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.