Dini Soru / Sorular / Dini bir konuda gülmek şirk midir

Dini bir konuda gülmek şirk midir

Sponsorlu Bağlantılar

Dini bir konuda gülmek şirk midir

Soru

Merhaba arkadaşlar ,
Vesveseli bir insanım sizlere bir konuda danışmak istiyorum biraz garip bir konu. Arkadaşlar kendi aralarında muhteşem yüzyıl adlı diziden konuşuyorlardı. Orda perşembe gecesinin öneminden bahsediyorlardı . Ondan sonra ateist bir arkadaşım “ne yani perşembe gecesi sevişiyor muyuz sevap mı oluyor dedi ” bende istemeden de güldüm. Sonra ona “Osmanlı’da perşembe gecesi doğan şehzadeye daha önemli bir gözle bakıldığı hakkında tarihi bir bilgi verdim ” gülmemden ötürü pişmanlık duyuyorum yapmamam gerekirdi acaba bu hareketim şirk sayılır mı ?

Cevap

Merhabalar. Bu anlattığınızda herhangi bir sorun görünmüyor. Çünkü alay edilen dini bir mesele yoktur. Perşembe geceleri eşi ile ilişkiye girmek sevap mıdır yani denmiş ve sizde gülmüşsünüz. Bunda herhangi bir sakınca yoktur. Ancak açıkça dini bir konu hakkında alay etmek, dalga geçmek ve hafife alarak eğlenmek insanı küfre götürür.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: Lüfer gülmek

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

2 Yorumlar

  1. Günah ve sevap dinle alakalı şeylerdir. Tevbe Suresi 65-66.Ayet açık. Bu tür ciddi şeylerle alay edilemez. Şirk’tir.

  2. Evet kardeşim, eğer günah veya sevap olan bir şeyle alay edilse küfre sebep olur. Ama arkadaş alay ettiğini söylemiyor. İnsan dini bir mesele konusunda alay etmeksizin veya hakir görmeksizin sadece hoşuna gitmesinden dolayı tebessüm etmesi veya gülmesi küfre girer mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.