Dini Soru / Sorular / Dünya işleri meşguliyetinden ibadetlerimizi yerine getirememek

Dünya işleri meşguliyetinden ibadetlerimizi yerine getirememek

Sponsorlu Bağlantılar

Dünya işleri meşguliyetinden ibadetlerimizi yerine getirememek

Soru

Merhaba, Herkes bir işle meşgul artık günlük işlerimiz şehir hayatında bizi dinden biraz daha uzaklaştırmakta ve günah ve haram olan şeyler günlük yaşantımıza doğalmış gibi girmektedir. Çalışıyoruz ve namazımızı kılamıyoruz (kılmıyoruz) namazı terk edipte iste çalışıp ay sonunda aldığımız maaştaki haram helal hususunda bilgi verir misiniz?

Cevap

Merhaba kardeşim. Müslüman dünya ve ahireti için çalışıp her ikisi arasında denge kurmaya çalışmalıdır. Buradaki en önemli denge işini helal yoldan yapması ve işi esnasında ibadetlerini terketmemesidir. Bu şekilde bir çalışma ibadete dönüşür. İş hayatından dolayı namazın terkedilmesi ayrı bir günahtır. Yani iş helal olabilir ve kazandığı da helal olur ama o helal yapılırken namaz kılmaması ayrı bir günah yerine geçer. Bu işin fetva boyutudur. Takva yönünden ise kazancının bereketini görmemesi, aile ve hayatında huzur kalmaması gibi çeşitli şeylerle karşılaşabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir yorum

  1. Tesekkur ederim Allah harami nasip etmesin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.