Dini Soru / Sorular / Düşünce ile şirk

Düşünce ile şirk

Sponsorlu Bağlantılar

Düşünce ile şirk

Soru

Bir insan düşünce yoluyla Allah’a şirk koşabilir mi benim aklıma bazı şeyler geliyor Allah’a şirk koşmak mı yoksa şu konuda insanların seninle alay etmesi mi bir seçim şansın olsa hangisini seçersin illada birini seç diyor. Allah’a şirk koşmayı hemen kafamdan siliyorum diğer seçeneği ise kafamda canlandırdığımda çok utanıyorum istesem yapabileceğim yapması benim elimde olan bir şey ama çok üzüleceğim ağlayacağım mutsuz olacağım bir şey haliyle yapmak istemiyorum haliyle aklıma tekrar aynı soru geliyor bu seferde kafamdan geçen sorudan illada birini seç sorusu aklıma geliyor kalben çok büyük mutsuzluk duyacağım o şeyide asla yapmak istemiyorum bu seferde aklıma ya Allah ahirette beni bu konudan hesaba çekerse düşüncesi geliyor dahada üzülüyorum bu yüzden kişi düşünce yoluyla şirke girer mi diyorum 2.nci sorum ise internetten araştırdığımda kelimei şehadet ve kelimei tevhidin yazılışları hep farklı bazılarında u harfi bazılarında ü harfi var bazıları la ilahe bazıları lâ ilahe diye yazıyor hep bir farklılık var devamında da bu farklılık göze çarpıyor nasıl söylemeliyim

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Bir insan aklına gelen düşüncelerden ve vesveselerden şirke girmez. Bunların hepsi şeytanın seni üzmek için verdiği kuruntulardır asla önemseme ve zerre kadar değer verme. Sen ne kadar önem verirse o kadar büyür ve asla sonu gelmez. Böyle yaptıkça şeytan mutlu olur ve sen boşu boşuna üzülmeye devam edersin. Halbuki sana hiç bir vebali olmayan şeyleri kafana takıp durmakta olursun.

Diğer sorun ise; u ve ü şeklinde yazılanların bir önemi yoktur. En azından günde beş defa ezan okunduğunda duyuyor ve işitiyorsundur mutlaka. Müezzinlerin ezan ve kamette getirdikleri doğrudur ve ona göre düzeltebilirsin.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: düşünceyle şirk olur mu

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

2 Yorumlar

  1. Bazıları muhammeden resulullah bazıları muhammedur resulullah diye yazılıyor diye biliyorum bazılarında da resulu kullanılmakta ve ve yumuşak a ile yazılanları söyleyemiyorum bunun bir önemi varmı siz tam doğrusunu yazar mısınız?

  2. Merhaba kardeşim. Aslında bunların bir önemi yok ama büyük ihtimalle size vesvese oluyor ve bundan rahatsız oluyorsunuz. Yazı ile buraya yazarak anlatmak çok zor olacak. En doğrusu size yakın hangi cami imamına gider ve sorarsanız mutlaka size yardımcı olacaktır.

    Sorunuzun ilk bölümünde sorduğunuz ise her iki şekilde doğrudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.