Dini Soru / Sorular / Ergenliğe girmenin belirtileri erkek

Ergenliğe girmenin belirtileri erkek

Sponsorlu Bağlantılar

Ergenliğe girmenin belirtileri erkek

Soru

Ben ergenliğe girdim mi

Cinsel organımda kıllanma var ayak baş parmaklarımdada var koltuk altımda yok sesim kalınlaşmadı ama herkes normal ve güzel geldiğini söylüyor. Cinsel organımın boyu 4 ve 8.5 arasında bunu fazla kafaya takmıyorum haşa boyumda uzama yok 1.58 59.5 kiloyum ama kilo verme eylemlerine başladım. Namaz kılıyorum 5 vakit artık kılmazsam kendimi suçlu gibi hissediyorum 13 yaşındayım mayıs ayında 14 üme gireceğim. Kuran okuyorum ama küfürden kendimi alıkoyamıyorum ama onuda azalttım azaltmaya devam ediyorum. Sokakta öğrendim 4.sınıfa kadar gül gibiydim en büyük lafım yedin mi lafıydi çocuk aklıydı. Sizce vatanıma ve dinime layık bir insan olabilir miyim ve ergenliğe girdim mi?

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Erkekler ortalama 14 – 15 yaşlarında ergenliğe girerler ama bu yaş 12 olabileceği gibi 16 da olabilir. Kızların vücudu 18 ve erkeklerin vücudu ise 20 li yaşlara kadar gelişmeye devam eder. Yani ses, boy ve benzeri gelişimler bahsettiğimiz yaşlara kadar devam eder. Namazlarını kıl ve kuranını okumaya devam et. Ne güzel tamda ergenlik dönemine geçiş olan şu yaşta herşeyin farkındasın ve şuurundasın. Çevre çok önemlidir arkadaşlarına çok dikkat etmelisin. Ahlaksız sözler konuşan kimselerden uzak durmaya çalış ki sana da bulaşmasın. Böyle düşünceli ve bilgili bir genç Allah’ın izniyle hem dinine hemde vatanına çok hayırlı olacak bir kişiliğe sahip olmaya adaydır. Allah’a emanet ol.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.