Dini Soru / Sorular / Erkek eşinin rızası olmadan hacca gidebilir mi

Erkek eşinin rızası olmadan hacca gidebilir mi

Sponsorlu Bağlantılar

Erkek eşinin rızası olmadan hacca gidebilir mi

Soru

Selamun aleykum hocam. Sorum hac konusunda olacaktı. Erkek eşinin rızası olmadan hacca gidebilir mi? Bu konuda erkek nasıl davranmalıdır.

Cevap

Aleykum selam. Dinimizde ibadetler bireyseldir. Kendisine haccın şartları yerine gelen bir erkek hanımından izin alması gerekmez. Aynı şekilde erkek de hanımına mani olması caiz değildir.

Hanefî ve Hanbelî mezheplerine göre bir kadına haccın farz olması için gidip gelinceye kadar yeterli maddi imkânlara sahip olması gerektiği gibi, kendisine eşlik edecek bir mahreminin bulunması da gerekir (İbnü’l-Hümâm, Fethü’l-Kadîr, II, 415; İbn Kudâme, el-Muğnî, III, 192). Şâfiîlere göre üç veya daha fazla güvenilir kadın, yanlarında eş veya mahremleri olmasa da hacca gidebilir. Mâlikî mezhebine göre ise bir kadın, güvenilir bir grup içerisinde olması halinde tek başına gidebilir. Ancak kadınlardan oluşan bir grup içinde olması tavsiye edilir (İbn Kudâme, Beyrut 1405, el-Muğnî, III, 192; Şirbînî, Muğni’l-Muhtac, Beyrut, ts. , I, 467; Dusûkî, Haşiye, II, 9-10).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.