Dini Soru / Sorular / Eşimden boşanmalı mıyım

Eşimden boşanmalı mıyım

Sponsorlu Bağlantılar

Eşimden boşanmalı mıyım

Soru

Selamun Aleyküm, Hocam ben evli 2 çocuk babası kırk iki yaşında bir erkeğim,Hep aylıkçı olarak çalıştım bir kaç defa ticarete atılma girişimim oldu ve bunun sonucu olarak da borçlandım,Ama bunu sadece eve biraz daha iyi bakabilmek niyeti ile giriştim ama cenab ı hak vermedi nasip.Fakat gelir gider belli ev kira birde üstüne ben de parkinson rahatsızlığı başladı ve şu an malul emekli oldum ve bana göre iş çok az olduğu için çalışamıyorum,İşte durum böyle olunca hanım benle su anda sürekli kavga halinde,Kendisi de aylıkçı işe girip çalışmaya başlaması üstüne tuz biber oldu,işe gidiyor fakat maaşını kendi harcıyor,ne yapıp edip eve gelince meseleyi eski hatalara getiriyor yani kavga her an hazır,kendisinde de romatizma var,ben defalarca kendisine istediği hastaneye götürebileceğimi söyledim ,fakat ne yazık ki o bu hastalığını bazı sorumluluklardan kaçmak için kullanıyor,mesela yemekleri annesinin yapıvermesi, ve yatma saati gelince,dizilere veya bize oturmaya çıkan genelde kendi kardeşleriyle,candan gülücükler atarken,onlar gittimi kadın sanki bir anda seksenine basıyor adeta ve belini tutup yatmaya gidiyor,yani ilişkiden kaçıyor,Hocam eşime namazını ben defalarca kılmasını söylediysem de kılmadı,eğer namazını kılan bir mü min olsa böyle olmazdı ama ataları ne ki o ne olsun. Şimdi konuşunca döndürüp dolandırıp söz boşanmaya geliyor ,Hocam benim tek boynumu büken şey var 8 yaşında ki oğlum,kızım bu yıl liseyi bitiriyor Hamd olsun ama ayrılsak kendimi bıraktım oğlumu düşünüyorum,” Çocuk için falan yürümeyen evliliği sürdürmem tek anne babası boşanan bizim çocuklar değil’diyebilen içinden evlat ve Allah korkusunu atmış bir zihniyette bir insan düşünün,o kadar ki kendisinin de yaşaması gereken bir hayatı olduğunu söylüyor,şimdi benim sorularım şunlar:

1- Hocam ben maddi ve manevi durumumuzun düzelmesi için namazlardan sonra ilmihalden bulduğum Kenzul`i arş Salatın Tuncıyne vakı`a gibi sureleri elimdem geldiğince hergün okumaya çalışıyorum, Kitap ta bir ay gibi bir süre içinde etkisini gösterir diye yazmış yazarı,bende ayı doldurdum sayılır Cenab ı Allah tan bu dualardan sonra hep hakkım da hayırlısını istedim. Acaba Rabbimizin duamıza icabet ettiğini veya kabul buyurup buyurmadığını nasıl anlarız?

2- Hocam bir de ben ne işine atılsam olmuyor,yani işi benden daha az bilen kişi benden daha iyi kazanıyor v.s HOCAM NASİPSİZLİK diye bir şey var ise acaba ben de mi öyleyim? Hocam hiç kalbinden ALLAH Celle Celalühü korkusunu çıkarmamış biri olarak hani bir iki işte olur ama her iştede olunca,Hele birde Ben namaz a gider iken aynı işi yapan biri günün ortasında sarhoş sarhoş benden fazla iş alıp çalışınca,İnsanın başına bütün vesvese şeytanları toplanıyor ki tövbe Haşa İmanıma zarar gelir diye korkuyorum,karınca duasını falan denedim sonuç aynı, Hocam kapanmış nasibi açmaya bereket bolluğa kavuşmak için dua var mı dır?

3-Hocam hastanede profesör bana kullanacağım ilaçlardan dolayı cinsel isteğimin artacağını söylemişti ve gerçekten doğruymuş ama Eşim anlattığım gibi ilişkiden hep kaçıyor,ben kendim tatmin olmam doğru olur mu (görüntülü film video vb yardımıyla ) Şimdiden cevap için teşekkürler.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Allah yardımcın olsun. Bu senin için büyük bir imtihan olmuş. Bu konuda sen eşinin ıslah olması için güzel bir üslupla düzeltmeye gayret et. Çeşitli kitaplardan tavsiye edilen güzel duaları elbette okuyabilirsin ama şu günde kabul olur demek çok yanlıştır çünkü Allah dilerse ancak bir dua kabul edilir. Dua iki türlü yapılır. Birincisi fiili duadır yani kişi elinden gelen gayreti önce yapmalı yerine getirmelidir. Daha sonra da sözlü dua etmelidir. Rızık konusunda ise Allah kullarını çeşitli imkan ve nimetlerle imtihan edebilir. Asi ve günahkar birisinin fazla kazanması demek, Allah’ın onu daha çok sevdiği manasına haşa asla gelmez. Bu bazen insanın gayretiyle, bazen nasip olmasıyla ve bazende sizin için bunun belkide daha hayırlı olabileceği ile ilgili olabilir. Siz gayret etmeye ve Allah’a tevekkül ederek rızkınızı aramaya devam edeceksiniz. Zinaya düşme tehlikesi karşısında ancak mastürbasyon caiz olur. Bunun dışında bunu bir zevk ve alışkanlık haline getirmek caiz değildir. Çeşitli haram ve zina videolarını izlemek ise hem göz zinasıdır hemde haramdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Livata günahı affedilir mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Sevgili ile aynı rüyayı görmek

Sponsorlu Bağlantılar Sevgili ile aynı rüyayı görmek Soru Sevgilimle aynı gün ikimizde yangınlı ateşli olan …

Nisa suresi 137. ayet tefsiri

Sponsorlu Bağlantılar Nisa suresi 137. ayet tefsiri Soru Selamun aleykum hocam, internette bir yazı okudum …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.