Dini Soru / Sorular / Evrendeki yasalar nelerdir kaça ayrılır

Evrendeki yasalar nelerdir kaça ayrılır

Sponsorlu Bağlantılar

Evrendeki yasalar nelerdir kaça ayrılır

Soru

Merhaba arkadaşlar, Evrenin yasaları nelerdir kaça ayrılır kısaca bilgi verir misiniz? Şimdiden hepinize teşekkürler.

Cevap

Allah’u tealanın yarattığı temel ve değişmez olan yasaları vardır. Bu yasalar asla değişmezler. Bu yasaları yaratan ve koyan sadece Allah’tır. O ne zaman dilerse ancak o zaman değiştirir. Bu yasalara müdahale etmek caiz değildir.Kuranı kerimde Allah’u teala şöyle buyurmuştur: “…Sen Allah’ın yasasında (sünnetullah’ta) hiçbir değişiklik bulamazsın…” (Fatır suresi, 43. ayet)

Evrendeki olaylar ve canlıların bağlı olduğu yasalar;

1-Fiziki yasalar
2-Toplumsal yasalar
3-Biyolojik yasalar

1- Fiziki yasalar

Madde ve enerji yapısı, hareketi, oluşumu, değişimi ve maddeler arasındaki ilişkilerle ilgilidir. Bu yasalar gözlem ve deney sonucu doğa olayları arasındaki değişmezlik ilkesini ortaya koyar. Fiziki yasalara şöyle bir kaç örnek verebiliriz: Yer çekimi, suyun kaldırma kuvveti, ısı, ışık, yoğunluk.

2- Toplumsal yasalar

Doğa olaylarında olduğu gibi olaylarda da bir nedensellik ilkesi vardır. Toplumsal olaylar arasındaki bu neden sonuç ilişkisini inceleyen pek çok bilim dalı vardır. Toplumsal yasalara şöyle bir kaç örnek verebiliriz: Adalet, eşitlik, özgürlük, barış, ve sorumluluk.

3- Biyolojik yasalar

Biyoloji canlıların doğma, gelişme ve üreme gibi yaşayış evrelerini, yapı ve işlev açısından canlıların özelliklerini inceleyen bilim dalıdır. Biyoloji bilimi çok geniş bir alanı kapsadığından çeşitli dallara ayrılmıştır. Biyolojinin hayvanları ele alan bilim dalına zooloji, canlıları inceleyen bilim dalına anatomi ve bitkileri inceyen bilim dalınabotanik denir. Biyolojik yasaların tümüne şöyle bir kaç örnek verebiliriz. DNA, RNA, insanın yaratılışı, hayvanların yaratılışı ve bitkilerin yaratılışı.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Şeytan insanlara nasıl vesvese verir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: evrendeki yasalar, evrendeki yasalar nelerdir, evrensel yasalar, evrensel yasalar nelerdir, evrendeki yasalar nedir, evrenin yasaları kaç tanedir, yasalar kaça ayrılır

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir yorum

  1. cok tesekkur ederim cok guzel ve cok isime yaradi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.