Dini Soru / Sorular / Feminizmin dindeki yeri nedir

Feminizmin dindeki yeri nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Feminizmin dindeki yeri nedir

Soru

Feminizmin dindeki yeri nedir dinde kadına verilen değer ve erkek kadın eşitliği ne şekildedir?

__

(4/NİSÂ-3: Eğer (kendileriyle evlendiğiniz takdir de) yetimlerin haklarına riayet edememekten korkarsanız beğendiğiniz (veya size helâl olan) kadınlardan ikişer, üçer, dörder alın. Haksızlık yapmaktan korkarsanız bir tane alın; yahut da sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için en uygun olanıdır.) Bu ayette kadınlardan cariye olarakta bahsediliyo bu kadına değer verilmediğini göstermez mi? Veya Allah ın kadına değer verdiğini nerden anlayabiliriz feministim ve bu bana kendimi değersiz hissettirdi.

Cevap

İslam dini ne erkeği nede kadını birbirinden ayırmamıştır. Tam aksine birbirini tamamlayan kişiler olarak açıklamıştır. Kadın ve erkeğin bazı durumlarda birbirinden ayrı tutulması onların yaratılışından dolayı olması gereken zaruri durumlardır. İslam iyice araştırıldığında gerçekte kadına verdiği değeri görülecektir. Ku’ran-ı Kerim’de ve Hz. Peygamber’in sünnetinde kadın, cinsiyet bağlamında değil, insanlık düzleminde ele alınmıştır. Kadın ve erkek arasındaki cinsiyet ayırımı ve karşıtlığına ilişkin söylemlerin, İslam’ın temel metinlerine yansıtılması anakronik bir yaklaşımın ürünüdür. Kuran-ı Kerim’in bugünkü kadın ayrımcılığına mesnet sayılabilecek biçimde ataerkil bir öze sahip olduğuna ilişkin yaklaşımlar hiçbir şekilde onaylanamaz. Kuran ayetleri ile ilgili sadece mealden okuyarak yorum yapmak eksik ve yanlış olur. Mutlaka tefsirlerden bakılmalıdır ve bu ayetlerin neden, nasıl ve hangi şartlarda nazil olduğuna bakılması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.