Dini Soru / Sorular / Film çekmek caiz midir

Film çekmek caiz midir

Sponsorlu Bağlantılar

Film çekmek caiz midir

Soru

Dini içerikli film yapmak

Hayırlı günler. Çağrı, Hz.Yusuf gibi dini içerikli dizi-filmler var. Bu tür dizilerde bayan oyunculara da yer verilmektedir. Bu tür dizi-film yapmak caiz midir

Cevap

Hayırlı günler kardeşim. Film çekilmesi dinen caizdir ancak kadınların bir filmde rol alması için islami bir heyetin bu konuda görüş belirtmesi gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

2 Yorumlar

  1. İslami heyetin yukarıdaki filmlere bakış açısı nedir hocam? Bunun hakkında bilgi verebilir misiniz?

  2. Yukarıda zikrettiğin filmlerden Hz. Yusuf filmi bir İran yapımıdır. İran’ın bu konulara bakışı çok farklıdır. Çağrı filmi hakkında Mısır El-Ezher üniversitesinin temel olarak tarihi gerçeklere uygun olduğu hakkında bir görüşü vardır. Bu görüş çekiminin her yönü ile caiz olduğu hakkında bir fetva değildir.

    Bizim demek istediğimiz bir dini film projesi için güvenilir bir alim heyetine görüşleri alınması için sunulmasıdır. Örneğin Diyanet işleri Yüksek Fetva kurulu gibi. İslami bir heyete film veya dizi projesi sunulur. Bu heyet bu filmin dini açıdan çekilmesine dair uygun görüş bildirebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.