Dini Soru / Sorular / Gayrimüslimlerin bayramlarını kutlamak

Gayrimüslimlerin bayramlarını kutlamak

Sponsorlu Bağlantılar

Gayrimüslimlerin bayramlarını kutlamak

Soru

Merhaba,
1.soru: yabancı ülkede yaşayan müslüman insanların çevrelerindeki gayri muslim insanların bayramları olduğu zaman kutlamak caiz midir? (bazı fikirler eğer ben onun bayramını kutlarsam dinimde yanlış ve günah olan bir bayramı tasvip etmiş olurum ve değer vermiş olurum diyor. Ama hristiyan müslümanın bayramını kutladığında sesini çıkarmıyor) doğru olan nedir.
2.soru: doğum günü kutlamak caizse nasıl en güzel şekilde kutlanır?

tesekkurler

Cevap

Selamun aleykum. Gayri müslimlerin bayramlarını kutlamak caiz değildir. Onlarında kedni dinlerine göre bayramlarımızı kutlamaları caiz değilse de kutlayan kimseler olabilmektedir. Elbette onların bizim dini bayramlarımızı kutlamalarında bizim için bir sakınca yoktur ve belkide dinimizi biraz daha öğrenmelerine vesile olacaktır.

Doğum günü kutlamak ise bunun islami olmadığını kesin olarak söyleyebiliriz ama bu iş tam bir kafir işidir de diyemeyiz. Bu konuda en doğrusu imkan olduğu sürece yapmamaktır uzak durmaktır.

Soru

Gayri müslimlerin bayram kutlamalarına katılmanın hükmü nedir? Bayramlarını kutlamak günah mıdır lütfen anlatır mısınız hocam. Teşekkür ederim.

Cevap

Gayrimüslimlerin bayramlarını kutlamak caiz değildir haramdır. Noel ve benzeri olan bayramları müslümanlar kutlayamazlar. Kim bir kavme benzerse o onlardandır buyrulmuştur. Müslüman dininin emrine göre hareket eder ve Allah’ın rızasını kaybetmekten korkmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.