Dini Soru / Sorular / Günah ile haram arasindaki fark

Günah ile haram arasindaki fark

Sponsorlu Bağlantılar

Günah ile haram arasindaki fark

Soru

Merhabalar. Hocam kuranda veya hadislerde kesin olarak haramdır denilen şeyler mi sadece haramdır? Mesela kuranda yalan söylemeyin, iftira atmayın diyor bunlar doğrudan haram mı yoksa günah mı oluyor? Kuranda yapmayın denilen şeylerin hepsi haram mı olur? Yoksa haram olmayıp da günah olan şeylerde var mıdır kuranda? Bir arkadaş kuranda sadece 5 haram olduğunu diğerlerinin günah olduğunu söylüyor. Teşekkürler.

Cevap

Merhabalar kardeşim. Günah demek, dinimizin yapmamızı istemediği veya yasakladığı, ayrıca insanı cehenneme götüren herşey günahtır. Bütün haramlar aynı zamanda günah sayılır. Haram sayısı yüzlercedir denebilir. Haramdan daha düşük seviyede olan bazı yasaklar vardır. Mesela mekruh gibi şeyler.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

2 Yorumlar

  1. Peki hocam, Kuranda geçen yalan söylemek, iftira atmak gibi ifadeler haram mı, yani kuranda bir şeyin haram olması için illaki bu haramdır denmesi mi gerekiyor

  2. Bir şeyin haram olması için illaki haramdır denmesine gerek yoktur. Allah tarafından yasaklanan herşey haramdır. Bazı haramları peygamber aleyhisselamda Allah’ın izniyle koymuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.