Dini Soru / Sorular / Gusül alırken Çıplak vaziyette Besmele çekilir mi ?

Gusül alırken Çıplak vaziyette Besmele çekilir mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

Gusül alırken Çıplak vaziyette Besmele çekilir mi ?

Soru

Gusül abdesti alırken doğal olarak çıplak olur insan , Besmele ile gusül abdestine başlamak gerekir , ama bildiğiniz üzere besmele de bir ayettir , Banyoda çıplak vaziyette besmele çekip gusül almak doğru değildir, çünkü bir kuran ayetini çıplak okumak demektir bu . Size soracağım soru , banyoda çıplak besmele çekilmediğine göre nasıl bir şekilde gusul almamız gerekiyor ??

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Gusül abdesti alırken ve banyoda iken sessizce kendisi işiteceği kadar besmele çekebilir bunun bir sakıncası yoktur. Niyet ederken içerisinde Allah’ın ismi geçer, niyet edebilir besmele çekebilir ve abdest dualarını da edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: banyoda besmele çekilir mi, gusulde euzubesmele soylenir mi, banyoda euzu besmele çekilir mi, banyoda bismillah denir mi, banyoda gusul alirken besmele cekmek gunahmi, çenebet iken banyoda besmele, gusul abdesti alinirken her seferinde euzu bdsmele okunud

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

2 Yorumlar

  1. Selamünaleyküm hocam, arkadaşın yazdığı mesajı okudum. Sanki;”besmele çekmek farzdır” diye bir izlenime kapıldım. Ama yanlış da anlamış olabilirim .Ayrıca ben; gusül abdesti, namaz abdesti ve namazda Maliki mezhebini taklit eden bir Hanefi’yim. Bu ibadetler öncesinde niyet ederken besmele çekmek farz değil diye biliyorum, ben şahsen çekmiyorum. Bir sorun olur mu? Benim durumumda olan biri için gusül abdesti, namaz abdesti ve namazda besmele çekmek ile ilgili hüküm nedir?

  2. Gusül abdesti alırken besmele çekmek sünnettir farz değildir. Besmele maliki mezhebinde de sünnettir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.