Dini Soru / Sorular / Hanefi mezhebine göre mürtedin tevbesi

Hanefi mezhebine göre mürtedin tevbesi

Sponsorlu Bağlantılar

Hanefi mezhebine göre mürtedin tevbesi

Soru

Bazı dini sitelerde üçdefadan sonra mürted olanın tevbesi kabul olunmaz yazıyor. Tekrar tekrar irtidat edenin tevbesi kabul olunmaz yazıyor. Hanefi mezhebinin bu konuda görüşü nedir.

Cevap

Tövbe edilen her günahın tövbesi vardır. Kul yeter ki tövbe etsin pişman olsun. Allah kullarının tövbesini kabul edendir ve affedendir. İslam hukukunda mürtedlere idam cezaları vardır. Hanefi mezhebine göre kısaca şu kuralları geçerlidir:

– Hanefi mezhebine göre kadın mürted olursa öldürülmez. Fakat tövbe edinceye kadar konulacağı hapiste kalır. Diğer üç mezhebe göre mürted olan kadın da öldürülür. (Zuhayli, a.y)

– Buna mukabil, Hanefi mezhebine göre, Mürted olan bir erkeğe tövbe etme fırsatını vermek ve tövbe etmesini talep etmek müstehaptır. Diğer üç mezhebe/Cumhura göre, mürtedin tövbe etmesini talep etmek ve ona bu fırsatı tanımak ve (en az üç gün hapiste/gözetim altında tutarak) bunu tahakkuk ettirmeye çalışmak vaciptir. (Zuhayli, 6/187-188)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: Tovbe kurallari

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

2 Yorumlar

  1. peki değerli hocam tevbenin kabul edilmeyişi şeri mahkemelercemidir. Ayrıca hanefi fıkıh alimleri mürtedin tevbesi konusun da hangi görüştedirler.saygılar…

  2. Şer’i mahkemeler sadece o kişinin diyeceği şeye bakarlar. Tövbeyi kabul etmek Allah’a aittir. Yukarıda ki görüş hanefilerin görüşüdür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.