Dini Soru / Sorular / Hangi sözler şirktir

Hangi sözler şirktir

Sponsorlu Bağlantılar

Hangi sözler şirktir

Soru

Selamun aleyküm ben bir şeyler söyledim hatta 2 şey söyledim bu söylediğim sözler şirk midir?
1) Ben dedim 5 vakit namaz günahları affeder dedim günah mı? düşündüm ki günahları sadece Allah affeder. Şirke girdim gibi hissediyorum kendimi orda niyetim namaz kılarsan günahların affolur demek istedim.
2) Birde geçenlerde dedim Allah Hz. Ademi peygamberimiz (s.a.v ) sayesinde affetti dedim. Bu sözüm günah mı şirk mi? orda niyetim Allah Hz. Ademi peygamberimizin hürmetine affetti demek istedim lütfen söyleyin. Şimdiden Allah razı olsun.

Cevap

Aleykum selam. Genel bir ifade ile Allah müslümanları affeder demek veya Allah namaz kılanları cennete koyar demek gibi ifadeler yasak veya günah değildir. Çünkü burda belli bir kişi için Allah seni cennete koyacak veya Allah senin duanı kesin kabul eder demiyoruz. Böyle olunca bu şekilde kullanmakta sakınca yoktur.

Bazı kaynaklarda Adem aleyhisselamın affedilmesi vesilesi böyle olduğu rivayet edilmiştir. Bu rivayetler için sahih değildir diyen alimlerde olmuştur. Bu iki rivayet şöyle geçmektedir:

Hz. Ömer anlatıyor: Hz. Peygamber (a.s.m) şöyle buyurdu: “Âdem hata işlediği zaman. ‘Ya Rabbi! Muhammed’in hakkı için beni affetmeni istiyorum’ diye yalvardı.” Hadisi, Beyhakî, Taberanî, Hakim rivayet etmiştir(bk. Hâkim, Mustedrek, II/615; Yususf Nebhanî, Hucetullahi ale’l-âlemin, s. 210).

“Hz. Âdem (a.s.) cennetten çıkarılmasına sebep olan hatayı işledikten sonra affedilmesi için (Nebî’nin hakkı ile tevessülde bulunarak) yaptığı duâda: ‘Allah’ım! Beni Muhammed’in hakkı için Senden beni affetmeni istiyorum’ diye yalvarmış. Cenâb-ı Hak: ‘Ey Âdem! Henüz yaratmadığım halde Muhammed’i sen nasıl tanıdın?’ diye sorunca, Hz. Âdem (a.s.): ‘Yâ Rabb! Sen beni elinle yaratıp bana ruhundan üflediğinde başımı kaldırıp arşa baktığımda, arşın sütunlarında ‘Lâ ilâhe illâllah Muhammedün Rasûlullah’ cümlesinin yazılı olduğunu gördüm. Bildim ki Sen, ismine ancak mahlûkatın en sevimlisini izâfe edersin!’ dedi. (Bundan dolayı onun ismiyle tevessül ettiğini söylemiş.) Bunun üzerine Allah: ‘Doğru söyledin Ey Âdem! Gerçekten o, Bana yaratılmışların en sevimli olanıdır. Onun hakkı için (mâdem ki) Bana duâ ettin (tevessülde bulundun) Ben de seni affettim. Şâyet Muhammed olmasaydı seni halketmezdim’ buyurdu.” (Kadı Iyaz, Şifâ, I338).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.