Dini Soru / Sorular / Haram aylar kaç tanedir

Haram aylar kaç tanedir

Sponsorlu Bağlantılar

Haram aylar kaç tanedir

Soru

dinimizde haram aylar kaç tanedir Haram aylar hakkında bilgi verir misiniz. İslam dininde haram ayların isimleri nelerdir kısaca bilgi verir misiniz.

Cevap

Allah yerleri ve gökleri bir düzen içerisinde yaratmıştır. Zamanı düzeni ve işlemesi ile aylar, günler mevsimler ve yıllar ortaya çıkarılmıştır. Bu düzen hakkında ayet ve hadislerde bir .ok bilgiler verilmiştir. Bu konudaki bir ayeti kerime şöyledir:

“Doğrusu, Allah gökleri ve yeri yerettığı günkü kesin hükmünde,ayların sayısı Allah katında on iki aydır.Onlardan dördü haram aylardır.Bu ayların haram kılınışıdoğru dinin hesabı ve hükmüdür.Onun için, bilhassa bu aylarda nefislerinize zulmetmeyin.Bununla beraber ,müşrikler sizinle toptan harb ettikleri gibi,siz de onlarla toptan harb edin; ve biliniz ki Allah fenalıktan sakınanlar ile beraberdir. (Tevbe suresi 36)

Kameri aylar 12 dir:

1- Muharrem
2- Safer
3- Rabiul-evvel
4- Rabiul-ahir
5- Cemziyel-evvel
6- Cemaziyel-ahir
7- Recep
8- Şaban
9- Ramazan
10- Şevval
11- Zilkade
12- Zilhicce

Bu aylardan dördü haram olan aylardır. O aylarda isyanın azabı daha şiddetli,ibadet ve itaatın sevabı da daha çoktur.

Haram aylar:

1- Zilkade
2- Zilhicce
3- Muharrem
4- Recep

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: haram aylar kaç tanadir

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir yorum

  1. Haram aylar hürmete layık aylardır.Bu aylar, barış ayları demektir. bu aylarda araplar kavga etmezler, kan dökmezler. Hatta kişi babasının katilini görse bir şey yapmaz, bu aylarda savaş yapılamaz, tüccarlar bu aylarda mallarını güven içinde satarlar.Panayırlar kurulur. Şiir yarışmaları düzenlenirdi.
    Bu aylar Zilhicce,Zilkade,Recep,Muharrem
    Allah cc. Kuranda şöyle zikretmiştir:

    ‘Gökleri ve yeri yarattığı gündeki yazısına göre Allah’ın katında ayların sayısı onikidir. Bunlardan dördü haram (ay)lardır. İşte doğru din budur. O aylar içinde (konulmuş yasağı çiğneyerek) kendinize zulmetmeyin ve Allah’a ortak koşanlar nasıl sizinle topyekün savaşıyorlarsa siz de onlarla topyekün savaşın ve bilin ki Allah (günahlardan) korunanla beraberdir. Haram ayı içinde savaşmak yasaklanmıştı. Bu ayda savaşmak için haram ayını başka bir aya ertelemek, küfürde daha ileri gitmektir. İnkâr edenler onunla saptırılır. O (haram ayını) bir yıl helâl sayarlar, bir yıl haram sayarlar ki, Allah’ın haram kıldığının sayısını çiğneyip, Allah’ın haram kıldığını helâl yapsınlar. Yaptıkları işin kötülüğü kendilerine süslü gösterildi Allah kâfirler toplumuna yol göstermez ” (et- Tevbe, 9/36-37)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.