Dini Soru / Sorular / Hayız süresi nasıl hesaplanır

Hayız süresi nasıl hesaplanır

Sponsorlu Bağlantılar

Hayız süresi nasıl hesaplanır

Soru

Maliki mezhebini taklit etmiyorum en çok hayız sürem sarı sıvılarla beraber 10 gün geçiyor aralık ayı hayız sürem 8 gün aralıktan ocağa temiz kalma sürem 17 gün, Ocaktaki hayız sürem 8 9 gün ocaktan çarşamba gününe kadarki temizlik sürem 20 gün.

2 gün içinde olacağımı hissediyorum eğer olursam 10 günü hesaplamak için haki renk sıvı gelen çarşamba gününü ilk gün mü alacağım çarşamba gününü ilk gün alırsam 7 gün kalıyor yedi günde hiç temizlenmedim 10 gün sonrası özürlüye giriyor o zaman özürlü namaz kılacağım ne yapmalıyım? Ramazan ayı içinde bitişi sorun genelde 6 gün kan sonrası kahverengi sarımtırak akıntı ama int sitelerinde beyaz akıntıyı bekleyin diyor onun gelmesi 9 10 günü buluyor hatta aşıyor.

3 güne yaklaştım istihaze deyip namaza mı başlamalıyım yoksa beklemeli miyim 3 gün eğer özür ise kazasını mı yapmalıyım?

Cevap

Merhabalar, hayız günü net hesaplanabilecek birşey değildir, tahmin edilebilir sadece çünkü kadının psikolojik durumuna, stresine, sevincine veya üzüntüsüne bağlı olarak hayli gecikebilir ya da erken olur.
10 günlük süre geçince hala kan, kahverengi akıntı geliyorsa bu özür sayılır çünkü artık adet kendini tamamlamıştır. Artık namaza devam edebilirsiniz.
Adetiniz 3 gün de sürse 7 gün de sürse, sadece beyaz akıntı gelmeye başlayınca adetiniz bitmiş olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Livata günahı affedilir mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kadınların çalışması caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar Kadınların çalışması caiz mi Soru Kadınların çalışması caiz midir kısaca açıklar mısınız. İslam …

Livata günahı affedilir mi

Sponsorlu Bağlantılar Livata günahı affedilir mi Soru Hocam ben daha yeni ergenliğe girdiğim sıralarda livata …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.