Dini Soru / Sorular / Hayızlı İken ezber yapmak

Hayızlı İken ezber yapmak

Sponsorlu Bağlantılar

Hayızlı İken ezber yapmak

Soru

Selam aleykum
Kişi hayızlıyken Kur’an ezberi yapabilir mi yada telefondan veya başka bir yerden Kuran’a bakmadan dinlerse o şekilde ezber olur mu ? Günahı var mıdır? Bazı okul Kur’an hocaları halden anlamadığından ezberleri istiyorlar bizlerde durumumuzu söyleyemediğimizden mecbur ezer yapma durumunda kalıyoruz afff

Cevap

Aleykum selam kardeşim.
Bu konudaki hüküm bellidir. Ancak özellikle günümüzde bazı hafızlık kurslarında veya bazı okul derslerinde mecburiyetten dolayı bu tür sıkıntılarla karşılaşılmaktadır. Bu konuda bir çok hafızlık veya ezberle meşgul olan kadınlar maliki mezhebinin görüşüne göre amel etmektedirler.

Maliki mezhebine göre hayızlı ve nifaslı kadının Kur’an’ı ezberden okuması caizdir.
Hayız ve lohusalık sebebiyle, cünüplük dolayısıyla haram olan şeyler yedi husustur: Bütün namazlar, tilavet secdesi, Mushaf’a dokunmak, mescide girmek, tavaf, itikaf ve Kuran okumak. Ancak Mâlikilerde mutemet olan görüşe göre hayızlı ve nifaslı kadının, cünüp olsun olmasın ezberden Kuran-ı Kerim okuması mekruh değildir. Ancak kanın kesilmesinden sonra gusledinceye kadar mutlak olarak hiçbir şey okuyamaz. Çünkü böyle bir durumda özrünün bulunması söz konusu değildir. (Prof. Dr. Vehbe Zuhayli; İslam Fıkhı Ansiklopedisi, c:1, s:357-359)

İslam âlimlerinin çoğu hayız ve nifas halindeki bir kadının Kuran-ı Kerim’i ezberden bile okuyamayacağı hususunda ittifak etmişlerdir. Ancak Maliki mezhebi âlimlerine göre kadının hayız döneminde Kuran’ı ezberden okuması caiz görülmüştür. Hafızlık yapanların regl dönemlerinde Maliki mezhebinin hükmüne ittiba etmek suretiyle Kuran-ı Kerim ezberini yaptıkları bilinmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.