Dini Soru / Sorular / Hayvan damgalama caiz midir

Hayvan damgalama caiz midir

Sponsorlu Bağlantılar

Hayvan damgalama caiz midir

Soru

Esselamu Aleykum hocam.
Benim bir kedim var, şu sıra kedimin kulağına boya damgası/dövmesi yaptırsam mı diye düşünüyorum. Yurt dışında yaşadığım için Türkiye’de bu damgaya tam olarak ne dendiğini bilmiyorum, ama tam olarak damga da sayılmaz. Kedinin kulağına harf ve sayılardan oluşan bir şifreyi makine yardımıyla bastırıp bu harf ve sayıların şeklini alacak çukurlar yapıp, bu çukurlara el yardımıyla kalıcı bir boya sürüp çukurları doldurarak bir damga işlemi yapılıyor, tabi ki full narkoz altında yapılıyor bu işlem. Bu damganın yapılma sebebi eğer kedi evden kaçıp kaybolursa birisi bulup barınağa veya veterinere götürdüğünde kulağında ki şifre sayesinde sahibinin kolaylıkla tespit edilip kedinin ailesine teslim edilebilmesi. Benim kedim de daha önce 3. katta ki evimizin balkonundan oturduğumuz blokun arkasında ki parka düştüğü için korkuyorum artık bir daha düşer de o şokla bu sefer kaçar kaybolursa diye, bu yüzden de bu damgayı yaptırmayı düşünüyorum. Ama dinimizin damgaya ve dövmeye olan bakışını bildiğim için önce size danışmak istedim. Çünkü tam damga veya dövme de sayılmaz bu işlem, o yüzden size sormak istedim. Şimdiden Allah razı olsun.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Bu bahsettiğiniz soruda ki durum insan derisine işlenen dövme ile bir benzerliği olsa da ayrı bir konudur. Hayvanların üzerine de kalıcı izler bırakarak örneğin kulaklarını yarmak gibi girişimler islam da caiz değildir. Şeytanın insanlara hayvanlara benzeri müdahalelerde bulunmaları için vesvese vereceği hakkında ayette şöyle burulmuştur:

“Allah’tan başka onlar sadece bir kısım kadınlara tapıyorlar ve onlar, aslında Allah’ın lânet ettiği o inatçı şeytandan başkasına yalvarmıyorlar. O şeytana ki: ‘Ya Rabbî, Senin kullarından mutlaka bir pay edineceğim. Mutlaka onları saptıracağım, onları birtakım temennilerle oyalayacağım. Onlara davarlarının kulaklarını yarmalarını emredeceğim de Allah’ın yarattığını değiştirecekler.’ dedi. Her kim Allah’ın yerine şeytanı dost edinirse, şüphesiz o besbelli bir ziyana girmiştir.”(Nisa, 4/117-119).

Her ne kadar sizin dediğiniz gibi full narkoz şeklinde yapılsa ve hayvan bunu hiç hissetmese bile biz bunu tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine kedinin vücuduna müdahale etmeden mutlaka farklı işaretler konulabilir. Allah’a emanet olun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Livata günahı affedilir mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kadınların çalışması caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar Kadınların çalışması caiz mi Soru Kadınların çalışması caiz midir kısaca açıklar mısınız. İslam …

Livata günahı affedilir mi

Sponsorlu Bağlantılar Livata günahı affedilir mi Soru Hocam ben daha yeni ergenliğe girdiğim sıralarda livata …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.