Dini Soru / Sorular / Hazreti ibrahimin babası kimdir

Hazreti ibrahimin babası kimdir

Sponsorlu Bağlantılar

Hazreti ibrahimin babası kimdir

Soru

Selamun aleykum . Hz ibrahimin gerçek babasının ismi nedir? İbrahim aleyhisselamın babasının ismini verebilir misiniz? Allah razı olsun.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. İbrahim aleyhisselamın babasının ismi ve babasının kim olduğu hakkında elimizde kısıtlı bilgiler bulunmaktadır. Kuranı kerimde bu konuda verilen bilgiler çerçevesinde kısaca şunları söyleyebiliriz:

İbrahim aleyhisselamın babasının ismi Kur’ân-ı Kerîm’de Âzer olarak geçmektedir. Yine ayet-i Kerîmelerde Âzer’in putperest olduğu bildirilmektedir.

Ancak burada bu onun babası değilde amcası olduğu hakkında görüşler mevcuttur. İbrahim aleyhisselam ilk önceleri babasının mağfiret edilmesi için dua etmiş ama daha sonra bu duadan vazgeçmiştir. Bu konuda şöyle buyrulmuştur:

“(Babacığım!) Sana selam olsun, ben senin için Rabbimden mağfiret dileyeceğim.” (Meryem, 19/47),

“Babamı bağışla o gerçekten sapıklığa düşenlerdendir.” (Şuara, 26/86),

İşte Cenab-ı Hak, Hz. İbrahim (as) gibi Allah’ın dostu unvanını almış bir peygamberin, kâfir olan babası için dua etmesinden ötürü muhtemel itirazları def etmek üzere şu ayet-i kerimeyle konuya açıklık getirmiştir:

“İbrâhim’in, babası için af dilemesi, sırf ona yaptığı vaadi yerine getirmek için olmuştu. Fakat onun Allah düşmanı olduğu kendisine belli olunca, onunla ilgisini kesti. Gerçekten İbrâhim çok yumuşak huylu ve pek sabırlı idi.” (Tevbe, 9/114)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: hz İbrahimin babasının ismi, hz ibrahimin babasi kimdir

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.