Dini Soru / Sorular / Hazreti muhammed’in mezhebi nedir

Hazreti muhammed’in mezhebi nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Hazreti muhammed’in mezhebi nedir

Soru

Hz Muhammet hangi mezheptir bilginiz var mı ve İslamı 2. olarak davet edildiğinde kabul eden Hz Ali şii yada alevi ise Hz Muhammet onu şii olmaya yada alevi olmaya davet etmiş mi oluyor? Hz Muhammet alevi mi? kafam karıştı çok şey okudum biri hanifi diyor biri hepsini kaplayan çekirdek diyor o zamanlar mezhep var mıydı? biz nerden bulduk bu mezhepleri nerden ortaya çıktı Hz Muhammed’in damadı değilmiydi Hz Ali oda aynı mezhep olması gerekmez mi?

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Peygamberimiz Hz. Muhammed aleyhisselamın yaşadığı dönemde hiç bir mezhep yoktur. Ne hanefilik ne alevilik nede şiilik vardı. Hanefi bir amel etme mezhebidir. Alevi ve şiilik ise ayrı bir inanç halini almış akımlardır. Alevi ve şiiliğe hak mezhep denmez. Hz. Ali ne hanefi nede alevi nede şii idi. Hak olan doğru yol bir tanedir o da peygamberin ve ashabının gittiği yoldur. Ameli mezhepler olan hanefi, şafii, maliki ve hanbeli mezhepleri bir ayrı yol değil kuran ve sünneti bizlere açıklamış olan mezheplerdir. Bu mezhepler arasında sadece teferruaatta ufak tefek ayrılıklar vardır. Ama şiilik ve alevilik ise farklıdır. Alevilik ve şiilik içerisinde bir çok farklı görüşler ve bunlar içerisinde ortaya çıkan bir çok fırkalar ortaya çıkmıştır. Tabi olunacak hak yol olan islam ve peygamberin sünneti apaçık ve nettir. Bunun dışına çıkanlar yanlış yola sapmışlardır.

Sormak istediğin soruları her zaman buradan sorabilirsin. Allah’a emanet ol.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.