Dini Soru / Sorular / Hicretin Hz.Muhammed ve Müslümanlar acısından önemini maddeler halinde

Hicretin Hz.Muhammed ve Müslümanlar acısından önemini maddeler halinde

Sponsorlu Bağlantılar

Hicretin Hz.Muhammed ve Müslümanlar acısından önemini maddeler halinde

Soru

Selamun aleykum. Arkadaşlar bana lütfen yardımcı olur musunuz. Hicretin Hz.Muhammed ve Müslümanlar acısından önemini maddeler halinde listeleyebilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Hicret İslam tarihinde bir dönüm noktası, bir özgürlük meşalesinin yanması ve yeryüzüne adaletin yerleşmesi için bir başkaldırı idi. Allah hicretle birlikte islam dininin yer yüzüne yayılmasının kapıları açmıştır. Hicretin önemi ile ilgili kısaca bilgileri maddeler halinde kısaca şöylece açıklayabiliriz:

– Medine’ye hicret ederek sadece müşriklerin zulüm ve baskılarından kurtulmakla kalmadılar, Medinelilerle birlikte güçlü bir topluluk haline geldiler.

– Hicret ile Müslümanların güvenle yaşayacakları bir vatana sahip oldular.

– Hicretten sonra İslam dini kısa bir zamanda geniş bir coğrafyaya yayılma imkanı buldu. Bundan dolayı hicretin İslam tarihinde çok önemli bir yeri vardır.

– Hicretle, 23 yıl süren peygamberlik döneminin 13 yıllık Mekke dönemi sona ermiş, 10 yıl sürecek olan Medine dönemi başlamış oldu.

– Hz. Muhammed Medine’ye hicret ettiğinde Medine’nin sosyal yapısı oldukça karışıktı. Hz. Muhammed’in buradaki ilk işi bu karışıklığı giderici çalışmalar yapmak oldu

– Müslümanlar hicretten sonra 53 maddelik bir anayasa hazırlamışlardır. Bu anayasa ile Medine’deki farklı dini mensupları arasındaki ilişkiler düzenlendi.

– Hicret Müslümanların kullandığı ay takvimine bağlı takvimin başlangıcıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.