Dini Soru / Sorular / Hoşgörü ve bağışlama ile ilgili ayetler kısa

Hoşgörü ve bağışlama ile ilgili ayetler kısa

Sponsorlu Bağlantılar

Hoşgörü ve bağışlama ile ilgili ayetler kısa

Soru

Ödevime çok gerekli hocam. Bağışlama (affetmek) ve hoşgörü ile ilgili ayetler nelerdir yazar mısınız? Allah sizlerden razı olsun.

Cevap

Merhabalar. İslam hoşgörü ve bağışlama dinidir dense hata yapılmış olmaz. Yani islam bağışlamaya ve affetmeye ayrıca hoşgörülü olmaya çok büyük önem verir. Bu konuda yüce Allah kitabımız kuranı kerimde bir çok ayeti kerimede buna işaret etmiştir ve emretmiştir.

Hoşgörü ve bağışlama ile ilgili kısa ayetler:

“Dedi ki: Bugün size karşı sorgulama, kınama yoktur Sizi Allah bağışlasın O merhametlilerin en merhametlisidir ” (Yusuf Suresi, 92)

“Sen af yolunu benimse, uygun olanı emret ve cahillerden yüzçevir ” (Araf Suresi, 199)

“Allah’tan bir rahmet dolayısıyla onlara yumuşak davrandın ” (Al-i İmran Suresi, 159)

” De ki: “Ey kendi aleyhlerinde olmak üzere ölçüyü taşıran kullarım Allah’ın rahmetinden umut kesmeyin Şüphesiz Allah bütün günahları bağışlar Çünkü O bağışlayandır, esirgeyendir ” (Zümer, 53)

“Sonra senin Rabbin cehalet sonucu kötülük işleyen sonra bunun ardından tevbe eden ve ıslah olanlarla beraberdir Şüphesiz Rabbin bundan sonra bağışlayandır, esirgeyendir ” (Nahl Suresi, 119)

“İyilikle kötülük eşit olmaz Sen en güzel bir tarzda uzaklaştır; o zaman seninle onun arasında düşmanlık bulunan kimse sanki sıcak bir dost oluvermiştir ” (Fussilet Suresi, 34)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: hoşgörü ve bağışlamak ile ilgili ayet ve hadisler, hoşgörü ve bağışlamak ile ilgili hadisler, https://www dinisorusor org/hosgoru-ve-bagislama-ile-ilgili-ayetler-kisa/, islam dinin temel izellikleriyle ilgili 10 ayet

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.