Dini Soru / Sorular / Hz. Adem ile ilgili 5 ayet

Hz. Adem ile ilgili 5 ayet

Sponsorlu Bağlantılar

Hz. Adem ile ilgili 5 ayet

Soru

Kuranı kerimde yaratılan ilk insan ve insanlığında babası olan Hz. Adem aleyhisselam hakkındaki ayetlerden 5 tanesini paylaşabilir misiniz?

Cevap

Bütün insanlaığın babası ve ilk peygamber Hz. Adem aleyhisselamdan bahseden onlarca ayeti kerime vardır. Onun cennette yaşadıkları ile ilgili ve hakkında ki ayetlerden bazılarını açıklayalım.

Hz. Adem aleyhisselam hakkında 5 ayet:

2. Sure (Bakara Suresi), 31. Ayet
Allah Adem’e bütün varlıkların isimlerini öğretti. Sonra onları meleklere göstererek, “Eğer doğru söyleyenler iseniz, haydi bana bunların isimlerini bildirin” dedi.

2. Sure (Bakara Suresi), 34. Ayet
Hani meleklere, “Adem için saygı ile eğilin” demiştik de İblis hariç bütün melekler hemen saygı ile eğilmişler, İblis (bundan) kaçınmış, büyüklük taslamış ve kâfirlerden olmuştu.

2. Sure (Bakara Suresi), 35. Ayet
Dedik ki: “Ey Adem! Sen ve eşin cennete yerleşin. Orada dilediğiniz gibi bol bol yiyin, ama şu ağaca yaklaşmayın, yoksa zalimlerden olursunuz.”

2. Sure (Bakara Suresi), 37. Ayet
Derken, Adem (vahy yoluyla) Rabbinden birtakım kelimeler aldı, (onlarla amel edip Rabb’ine yalvardı. O da) bunun üzerine tövbesini kabul etti. Şüphesiz o, tövbeleri çok kabul edendir, çok bağışlayandır.

3. Sure (Âl-i İmrân Suresi), 33. Ayet
Şüphesiz, Allah, Adem’i, Nûh’u, İbrahim ailesini (soyunu) ve İmran ailesini (soyunu) birbirinden gelmiş birer nesil olarak seçip âlemlere üstün kıldı.Allah her şeyi hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.