Dini Soru / Sorular / Hz Ademin yedigi yasak meyve

Hz Ademin yedigi yasak meyve

Sponsorlu Bağlantılar

Hz Ademin yedigi yasak meyve

Soru

Selamun aleykum. H.z Adem’in yediği yasak meyvanın cezasını bizim çekmemiz ne kadar adil? Lütfen izah eder misiniz.

Cevap

Aleykum selam. Allah Adem aleyhisselam ile annemiz Hz. Havva’yı cennete yerleştirmiştir. Bir hikmeti gereği ve bazı hakikatların tecelli etmesi için dünyaya göndermiştir. Bu Adem aleyhisselamın bir suçu olarak kabul edilemez. Bu Allah’ın bir takdiri idi ve olacaktı. Bir yasağın ihlal edilmesi de buna vesile olmuştur. Bun bazı nedenleri de kaynaklarımızda şöyle geçmektedir:

– İmtihana tabi tutulmak üzere yaratılan bir varlığın ilk sorusu, herhalde yasaklar olmalıdır. Çünkü, hayat boyu sürekli karşısına çıkacak çirkin arzulara karşı fren vazifesi görmesi gereken insan iradesinin bilenmesi için, onun bir yasağa karşı direnç göstermesi gerekir.

– İlahî hikmet, Hz. Adem ile Hz. Havva’nın iradelerini test etmek için, bir yasak koymakla, onların o yasak meyveye dikkatlerini çekmiş ve ona yoğunlaşmalarını sağlamıştır. Sonuç, insanların imtihan yeri olan dünyaya yerleştirilmeleridir.

– İlahî hikmet, insanların yeryüzü halifesi olmak için, kendisinde var edilen çekirdek halindeki insanlık kabiliyet ve istidatlarının yasak meyve ile ortaya çıkmasını murat etmiş, fakat ilahî adalet de cennet gibi bir yerden meşakkat diyarı olan dünyaya yerleşmesi için gereken vizenin alınmasına bizzat kendilerinin özgür iradeleriyle vesile olmasını dilemiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.