Dini Soru / Sorular / Hz Eyüp hakkında ansiklopedilerden bilgi

Hz Eyüp hakkında ansiklopedilerden bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Hz Eyüp hakkında ansiklopedilerden bilgi

Soru

Merhaba hocam. Hz Eyüp hakkında ansiklopedilerden bilgi istiyorum lütfen yardımcı olur musunuz. Teşekkür ederim.

Cevap

Merhaba kardeşim. Hz Eyüp aleyhisselam hakkında yapılmış bazı kısa ansiklopedik bilgileri buradan paylaşıyorum. Umarım işine yarar. Kolay gelsin başarılar dilerim.

Eyüp Hayatı Kısaca

Eyyüb (Hz.)- Israiloğulları peygam­beri. Tevrat’a göre Şam yöresinde doğ­du. İbrahim’den sonra, Musa’dan önce yaşadı. Bir söylentiye göre 93, başka bir söylentiye göre 140 yıl yaşadı. Allah(C.C.), Eyyüb’e evlat ve mal bereketi vermişti. Şeytan, Eyyüb’ün Allah(C.C.)’a olan bağlılığını sınamak için yoldan çıkarmaya karar verdi. 12 çocuğu öl­dü, vücudunu çıbanlar sardı, iyileşme­yen yaralar açıldı. Buna karşın Eyyüb Allah(C.C.)’a olan bağlılığını sürdürdü. Bu­nun üzerine Allah(C.C.), Eyyüb’ün tüm yara­larını iyileştirdi; daha önceki malının iki katını verdi, yeniden 7 oğul ve 3 kız sahibi oldu. Çektiği acılara sabırla dayandığı için “Eyyüb sabrı” deyim haline gelmiştir. Kuran-ı Kerim’de Ni­sa, Enbiya, Sa’da ve Enam surelerinde adı geçer.

kaynak:Alfabetik Okul Ansiklopedisi -GÖRSEL YAYINLAR 1998.

Hz. Eyüp Hayatı Kısaca Biyografisi

Tarihte sabır kahramanı diye bilinen Eyüp (a.s) hayatı boyunca, sıkıntılar çeken bir peygamberdir. Önceleri çok zengin olan peygamber, daha sonra Allah’ın kendisini imtihan etmesi ile sınanmıştır. Bu zamanlar içinde bütün vücudu yara içinde kalan Eyüp (a.s) buna rağmen hastalığından şikayet etmemiştir. Hastalığından ötürü, komşularının aldığı kokudan rahatsız olmalarından dolayı peygamber ve ailesini kendilerinden uzaklaşmalarını istemişlerdir. Başka bir yere hicret eden Eyüp (a.s) burada da yine hastalığı devam etmiş ta ki son olarak hastalığının diline vurmasıyla birlikte Rabbine dua etmiş ve Allah onun duasına icabet ederek, hastalığını kendisinden almıştır.

Enbiya suresinde kıssasına yer verilen Eyüp (a.s) sabır kahramanı olarak peygamberler tarihine geçen bir peygamberdir. Kavmini Allah (c.c)’ın varlık ve birliğine davet eden peygamber’in kaç yıl yaşadığına dair herhangi bir rivayet olmamakla birlikte, iyileştikten sonra yetmiş yıl daha yaşadığı ve peygamberlik görevinin Kur’an-ı Kerim’de adı geçmeyen Bişr (a.s) verildiği rivayet edilmektedir. Sabır kahramanı Hz. Eyüp (a.s)’ün Hz. İbrahim’in soyundan geldiği de rivayet edilmektedir.

Hz. Eyyüp hakkında ansiklopedilerden araştırma

İslâm kaynaklarına göre Havrân bölgesinde yaşamış ve çok zengin olmuş, çok büyük servet elde etmiş, malı-mülkü, birçok oğlu kızı bulunan Hz. Eyyûb (a.s.), kendi milletine peygamber olarak gönderilmiştir. Allah’a ibadet ve kulluk, milletine hizmete kendini adamış, fakirleri ve yoksulları gözeten, ailesine karşı iyiliksever ve son derece hayırlı bir insanmış. Allah’u Teala Hz. Eyyûb’u bir imtihânına tabi tutmuştur. Bütün servetini, çocuklarını kaybettiği gibi şeytanın kendisine musallat olması neticesinde kalbi ve dili hâriç bütün vücudunda çıbanlar çıkmış, iltihaplı yaralar açılmış, yaralarına kurtlar dolmuş ve vücudu bozulup kokmaya başlamıştı.Eşi Rahmet dışındaki herkes etrafından uzaklaşmış, eşi kendisine sadakatle hizmete devam etmiş, kendisi de bir mağaraya çekilerek orada Allah’ı zikretme ve ibadetle meşkul olmuştur. Hiçbir zaman sabrını ve Cenâb-ı Hakk’a bağlılığını kaybetmemiştir. Değişik rivâyetlere göre 3, 7, 13 veya 18 sene gibi epey uzun süren bu sıkıntılı dönemden sonra sabrıyla imtihânı kazanan Eyyûb (a.s.) Allah’ın lütfu ve emriyle ayağını yere vurmuştur. Ayağını yere vurduğu yerden bir su fışkırmış ve bu su ile yıkandığında tüm hastalıkları iyileşmiştir. Allah, tüm zenginliğini ona iade etmiş, çocuklar lütfetmiş, insanlar tekrar etrafında toplanmış ve hayırlı bir ömür sürmüştür.
Genellikle kabul edildiğine göre bu imtihana uğradığı sırada yetmiş yaşında olan Hz. Eyyûb, şifâ bulduktan sonra yirmi yıl daha yaşamış, diğer bazı rivâyetlere göre ise hastalığından önceki kadar daha ömür sürmüştür. Hz Eyyüp’ten sonra Bişr adındaki bir oğlu, kavmine peygamberlik yapmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Livata günahı affedilir mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kız arkadaşı ile sevişmek yada öpüşmek günah mı?

Sponsorlu Bağlantılar Kız kıza sevişmek yada öpüşmek günah mı? Soru Ben bir kızım ve kız …

Kadınların çalışması caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar Kadınların çalışması caiz mi Soru Kadınların çalışması caiz midir kısaca açıklar mısınız. İslam …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.