Dini Soru / Sorular / Hz Hatice’nin hayatı özeti

Hz Hatice’nin hayatı özeti

Sponsorlu Bağlantılar

Hz Hatice’nin hayatı özeti

Soru

Merhaba arkadaşlar. Bana Hz.Hatice’nin hayatının özeti gerekiyor. Lütfen özet bir şekilde yazar mısınız. Şimdiden çok teşekkür ederim 🙂

Cevap

Merhaba. Peygamberimizin ilk eşi ve müminlerin annesi olma şerefini elde eden, iffeti ve cömertliği ile meşhur olan Hz. Hatice annemizin hayatını kısaca özet halinde şöyle açıklayabiliriz:

Hz. Hatice’nin Hayatı, Hz. Hatice Kimdir?

Hz. Hatice, (ö. 619, Mekke, Arabistan), Hz. Muhammed aleyhisselamın ilk hanımıdır. İslam öncesin­de erdemliliği ve temizliğiyle tanındığı için Tahire, ayrıca Kübra olarak anılırdı. Kureyş’ in ileri gelenlerinden Huveylid bin Esed bin Abduluzza bin Kusay’ın kızıydı. Hz. Muhammed aleyhisselamla tanıştığında zengin bir tüccardan dul kalmış ve ticaret yaparak büyük bir servet kazanmıştı. İşlerini yürütmesi için Hz. Muhammed aleyhisselam ile anlaştıktan kısa bir süre sonra onu kendisine uygun bir eş olarak gördü. Daha önceki iki evliliğinden de çocukları vardı. Pek çok kaynağa göre evlendiklerinde Hz. Muhammed aleyhisselam 25, Hz. Hatice ise 40 yaşındaydı. Ama Hz. Muhammed aleyhisselamdan en az altı çocuk doğurduğu göz önüne alınırsa, evlendiklerinde Hatice’nin daha genç olduğu düşünülebilir.

İlk vahiyler indiğinde Hz. Hatice Hz. Muhammed aleyhisselama destek oldu ve cesaret verdi. Mekke’ nin ileri gelenleri Hz. Muhammed aleyhisselama karşı çıktıklarında Hz. Hatice ona bağlı kaldı. Hz. Muhammed aleyhisselamda Hz. Hatice sağken başka bir kadınla evlenmedi.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: HZ HATİCENİN HAYATI, hz haticenin hayatının kısaca özeti, hz hatice\nin hayati kisa

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

3 Yorumlar

  1. Çok iyi abi yaa bayıldım saolun T.D.B den hoca iyi verdi +oldu

  2. DURU ADA GÖKER

    GÜZELMİŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞ^^^
    PROJE ÖDEVİMDİ HOCA BANA 100 VERDİİĞĞİ!!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.