Dini Soru / Sorular / Hz.İshak’ın hayatının hikayesi

Hz.İshak’ın hayatının hikayesi

Sponsorlu Bağlantılar

Hz.İshak’ın hayatının hikayesi

Soru

Hz İsak’ın hayatı hakkında kısaca bilgiler verip açıklar mısınız. İslam dininde Hazreti İsak’ın hayatı ile ilgili kısaca bir yazı paylaşabilir misiniz.

Cevap

İshak aleyhisselam hakkında kuranı kerim ve hadisi şerifler dışında sağlam ve güvenilir kaynaklar çok azdır. İbrahim aleyhisselamın iki oğlu olan Hz. İshak aleyhisselam Yahudilerin ve Hz. İsmail aleyhisselam da arapların atası olarak bilinmektedir.

Hz. İshak’ın Kısaca Hayatı konusu:

Kur’an’da ve Tevrat’ta adı geçen Hz.İshak,Aşure gecesinde doğmuştur ve Hz.İbrahim ile Sara’nın oğludur.
Kutsal hikayelere göre Allah tarafından Hz. İbrahim’e bir oğul sahibi olacağı,Hz.İshak doğmadan bir yıl önce müjdelenmişti. Hz. İbrahim’in karısı buna şaşırdı çünkü kendisi 90,İbrahim 120 yaşındaydı.Bu müjdeyi alan İbrahim doğacak oğlunu Allah’a kurban olarak adadı.İshak doğduktan sonra bu adağını unuttu ancak İshak 7 yaşına geldiğinde İbrahim’e rüyasında adağı hatırlatıldı.

Adağı yerine getirmek isteyen İbrahim,İshak’ı keseceği sırada gökten koç indirildi.İbrahim’in diğer eşi Hz.Hacer’den dünyaya gelen İsmail adından bir oğlu daha vardı.İsmail’in mirasa ortak olacağını düşünerek Hacer’i kıskanan Sara için İbrahim,İsmail ile Hacer’i alıp Hicaz’a götürdü,İshak ise Filistin’de kaldı. Böylece Hz.İsmail Araplar’ın, Hz.İshak Yahudilerin atası oldu.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.