Dini Soru / Sorular / Hz Muhammed bize nasıl örnek olmuştur

Hz Muhammed bize nasıl örnek olmuştur

Sponsorlu Bağlantılar

Hz Muhammed bize nasıl örnek olmuştur

Soru

3 ünite Hz. Muhammet ve aileleri

Hz.Muhammedin sav insanlar için nasıl örnek olduğunu kısaca açıklayınız. Teşekkür ederim.

Cevap

Peygamber aleyihisselamın biz insanlar için örnek olmasının en önemli özelliği bizim gibi insan olmasıdır. Onun insan olması, bizim gibi doğması, yemesi içmesi ve yaşaması, onu kendimize daha kolay bir şekilde örnek almamızı sağlıyor. Mekke’de bir anne ve babadan dünyaya geldi. Çocukluk ve gençlik dönemlerini yaşadı. Evlendi, çoluk çocuk sahibi oldu. Ömrü sona erince de vefat etti. Peygamberimiz yaşamı boyunca normal bir insanın karşılaşabileceği birçok durumla karşılaştı. Yeri geldi sıkıntı çekti, fakirlik gördü, üzüldü, yakınlarını kaybetti.

Yeri geldi sevinçli anları oldu. Bedenî ihtiyaçları oldu, hastalandı, iyileşti, bazen üzüldü, gözyaşı döktü. Rızkını kazanmak için çalıştı, çobanlık yaptı, ticaretle uğraştı. Kur’an-ı Kerim’de de Peygamberimizin bizler gibi bir insan olduğunu ifade eden ayetler vardır.
“De ki: Ben de ancak sizin gibi bir insanım…” (Kehf suresi, 110. ayet)

Hz. Muhammed (s.a.v.) güzel ahlakın tamamlayıcısıdır:
Peygamber Efendimizin ahlakı çok üstündü. Kur’an’da “Ve sen elbette üstün bir ahlak sahibisin.” (Kalem suresi, 4. ayet) denilerek bu duruma dikkat çekilmiştir. O (s.a.v.), her davranışıyla insanlara örnek olmuştur. Böylelikle hem öğreterek, hem de yaşayarak insanlar arasında güzel ahlakın yerleşmesini sağlamıştır. Doğru sözlü ve dürüst oluşu, adalete önem verişi, emaneti koruması, herkesin görüşüne önem vermesi, alçak gönüllü, merhametli, güler yüzlü, sorumluluk sahibi oluşu ve bunun gibi daha bir çok güzel vasıfları, O’nun (s.a.v.) güzel ahlakın tamamlayıcısı olduğunu açıklar. İnsanlar da O’nu örnek alarak Kur’an ahlakını öğrenip uygulamaya çalışmışlardır.
“Resulullah sizin için en güzel örnektir.” (Ahzab suresi, 21. ayet)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.