Dini Soru / Sorular / Hz. Muhammed toplumsal barışın kurulmasına nasıl katkıda bulunmuştur

Hz. Muhammed toplumsal barışın kurulmasına nasıl katkıda bulunmuştur

Sponsorlu Bağlantılar

Hz. Muhammed toplumsal barışın kurulmasına nasıl katkıda bulunmuştur

Soru

Hocam merhaba, Kısaca, Hz. Muhammed toplumsal barışın kurulmasına nasıl katkıda bulunmuştur? sorusunu lütfen cevaplar mısınız? Cevabınızı bekliyorum Allah razı olsun.

Cevap

Peygamber aleyhisselam yaşamış olduğu tüm zaman dilimi içerisinde toplumsal barışın en sağlam temellerini atmıştır. Bu toplumsal barışa 3 tane çok önemli örnek verebiliriz.

1- Mekke den Medine ye hicret eden muhacirlerle Medineli ensar arasında bir antlaşma yapıldı bu antlaşmaya “kardeşlik antlaşması” gelir. Hz. Muhammed, Mekke’den evini barkını bırakıp gelen her muhaciri, Medineli bir Müslümanla kardeş ilan etti. Medineli Müslümanlar, sahip oldukları tüm imkânları muhacirlerle paylaştılar. Bu durum, muhacirlerle ensarın kaynaşmasını sağladı.

2- Hz. Muhammed, Medine’ye hicret ettiğinde, burada çeşitli kabileler yaşıyordu. Medine’de Evs ve Hazreç adlı iki büyük Arap kabilesi vardı. Ayrıca Benî Kaynuka, Benî Kureyza ve Benî Nadir gibi Yahudi kabileleri de Medine’de yaşamaktaydı. Evs ve Hazreç kabileleri arasında eskiden beri anlaşmazlık ve düşmanlık vardı. Hz. Muhammed, bu iki kabileyi barıştırıp aralarında uzlaşma sağlamıştı.

3- Başka bir barış antlaşması ise Medine’deki Müslümanların, Arapların ve Yahudilerin bir arada yaşamasını sağlayan bir antlaşma yapıldı. Bu antlaşmaya Medine Sözleşmesi denir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: medine sözleşmesi toplumsal barış olan katkıları nelerdir

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.