Dini Soru / Sorular / Hz Muhammedin doğduğu ortamdaki ahlaki ve toplumsal durum hakkında bilgi

Hz Muhammedin doğduğu ortamdaki ahlaki ve toplumsal durum hakkında bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Hz Muhammedin doğduğu ortamdaki ahlaki ve toplumsal durum hakkında bilgi

Soru

Selamun aleykum hocam. Hz. Muhammed in doğduğu ortamdaki ahlaki ve toplumsal durum nasıldı? Lütfen kısaca anlatır mısınız.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Efendimiz (sav) doğmadan bölgede insanlar mutsuz, kadınlar değersizdi, kız çocukları diri diri gömülüyordu, Allah’a inanmayan insanlar kendi elleriyle yaptıkları putlara tapıyorlardı. Ahlaksızlık diz boyu ,insanlık en karanlık çağını yaşıyordu. Kainatın efendisi (sav) ana rahmine düştüğü andan itibaren dünyada çirkinlikler azalıp, güzellikler birer birer zuhur etmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir yorum

  1. Merhaba. İnsanlığın güven ve huzura en çok muhtaç olduğu bir dönemde Allah bir rahmet olarak peygamber aleyhisselamı gönderdi. Hz.Muhammed aleyhisselamın doğduğu ortamdaki ahlaki ve toplumsal durum en basit ifade ile tam bir zulüm ortamı hakimdi. İnsanlar birbirlerine güvenmiyordu. Güçlü ve zenginler her zaman haklı sayılıyordu. İnsanlar güven içerisinde yolculuk ve ticaret yapamıyorlardı. İleri gelen kimseler dilediği gibi hareket etme hakkına sahip oluyordu. Fakirler, köleler ve kadınlar bir eşya gibi muameleye tabi tutuluyordu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.