Dini Soru / Sorular / Hz Muhammedin gençliği yıllarındaki erdemli davranışları

Hz Muhammedin gençliği yıllarındaki erdemli davranışları

Sponsorlu Bağlantılar

Hz Muhammedin gençliği yıllarındaki erdemli davranışları

Soru

Merhaba hocam. Hz Muhammed’in gençliği yıllarındaki erdemli davranışlarından örnek verebilir misiniz. Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap

Peygamberimiz aleyhisselam çocukluğundan itibaren ve gençlik yılları da dahil olmak üzere bütün hal ve hareketleri emsallerine göre çok erdemli ve örnek davranışlardı. Bu davranışlarından bazı örnekler şöyledir:

– Hz. Muhammed Aile Büyüklerini Sever Sayardı

Peygamberimiz kendisinin yetişmesinde, hayata hazırlanmasında emeği ve hizmeti geçen tüm aile büyüklerini sever sayardı.

– Hz. Muhammed Dürüst ve Güvenilirdi

Hz. Muhammed çocukluğundan itibaren doğru sözlülüğü esas aldı. Hiç bir zaman doğruluk ve dürüstlükten ayrılmadı. Çevresindekiler onu doğruluk, dürüstlük ve güvenilirlik özellikleriyle tanıdılar.

– Hz. Muhammed Çalışmayı ve Yardımlaşmayı Severdi

Peygamberimiz çalışmayı seven biriydi. Asla çalışmaktan kaçmazdı. Kimseye yük olmak istemezdi. Bunun için işlerini bizzat kendisi yapmaya dikkat ederdi. gençliğinde ticarete başladı. Böylece geçimini kendi kazancı ile sağladı.

– Hz. Muhammed Kötü Davranışlardan Kaçınırdı

İslam’dan önce Araplar putlara tapardı. Öç alma, kan gütme onların en belirgin özelliklerindendi. içki, kumar, tefecilik yaygındı. Hz. Muhammed bu tür kötü davranışlardan hep kaçındı, onlara hiç bulaşmadı.

– Muhammed Haksızlıklara Güzel Bir Tavırla Karşı Çıkardı

Hz. Muhammed’in çocukluk ve gençlik yıllarındaki en belirgin özelliği haksızlıklara karşı çıkmasıydı. 0, bu amaçla ortaya çıkan grup çalışmalarına de severek katılırdı. Yani haksızlığın önüne geçmek için tek başına çalıştığı gibi başkalarıyla iş birliği yaparak da çalışırdı. Katıldığı bu tür etkinliklerden biri Hilfulfudul Cemiyeti(Erdemliler Topluluğu)idi.

– Hz. Muhammed Arkadaşlarıyla iyi Geçinirdi

İyi geçinmek Hz. Muhammed’in örnek alınacak yönlerinden biriydi. O bütün ömrü boyunca insanlarla iyi geçinmeyi esas aldı Çocukluğundan peygamberliğine kadar hayatının her döneminde insanlar ile iyi ilişkiler içinde oldu.

– Hz. Muhammed Doğayı ve Hayvanları Çok Severdi

Hz. Muhammed çocukluk yıllarını hep doğayla iç içe geçirdi. Hevazin kabile- sinin Beni Sa’d yurdunda, sütannesi Halime’nin yanında dört yaşına kadar kadardı. Sevgili Peygamberimiz doğayı orada tanıdı. Sütkardeşi Şeyma ile kırlarda koyun otlatırdı. Hz. Peygamberde doğa ve hayvan sevgisi işte bu yaşlarda başladı. Onun doğa sevgisi Mekke’ye geldikten sonra da devam etti.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Livata günahı affedilir mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kız arkadaşı ile sevişmek yada öpüşmek günah mı?

Sponsorlu Bağlantılar Kız kıza sevişmek yada öpüşmek günah mı? Soru Ben bir kızım ve kız …

Kadınların çalışması caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar Kadınların çalışması caiz mi Soru Kadınların çalışması caiz midir kısaca açıklar mısınız. İslam …

Bir yorum

  1. çok iyı benımde boyle bir odevim var bence tavsiye ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.