Dini Soru / Sorular / Hz. Muhammed’in hayvanlara ve doğaya olan sevgisi ile ilgili 5 tane hadis-i şerif

Hz. Muhammed’in hayvanlara ve doğaya olan sevgisi ile ilgili 5 tane hadis-i şerif

Sponsorlu Bağlantılar

Hz. Muhammed’in hayvanlara ve doğaya olan sevgisi ile ilgili 5 tane hadis-i şerif

Soru

Selamun aleykum hocam. Hz. Muhammedin hayvanlara ve doğaya olan sevgisi ile ilgili 5 tane hadisi şerif verir misiniz. Allah razı olsun.

Cevap

peygamberimizin, hayvanlara şefkat gösterilmesi, korunması, eziyet edilmemesi, aşağılanmaması ve doğaya olan sevgisi konularında gösterdiği titizlik gerçektende dikkat çekicidir.
– “Yerdekilere merhamet edin ki göktekiler de size merhamet etsin” (Tirmizî, “Birr”, 16) buyurmuştur.
– O, hayvanları bile keserken, bilenmiş bıçakla ve hayvana fazla eziyet çektirilmeden kesilmelerini özellikle emretmiştir (Müslim, “Sayd” 57)buyurmuştur.
– Kendisi bir defasında beş yüz hurma ağacını birden dikmiş (İ Hanbel, 5:354) ve bu konuda şunları söylemiştir: “Bir Müslüman bir ağaç diker de bunun meyvesinden insan, evcil veya vahşi hayvan, veya bir kuş yiyecek olsa, yenen şey diken için bir sadaka hükmüne geçer” (Müslim, “Müsakat”, 10)buyurmuştur.
– “Kıyamet kopma anında bile olsa, elinde bir ağaç filizi bulunan onu mutlaka diksin” (Buharî, el-Edebü’l-Müfred, 168) buyurmuştur.
– “Biraz ağır ol bakalım, ağaca vurarak, onu kırıp dökerek değil, tatlılıkla sallayarak yaprağını dök!” (Üsdü’l-Ğabe, 3:276)buyurmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.