Dini Soru / Sorular / Hz Muhammedin hoşgörüsüyle ilgili bir örnek

Hz Muhammedin hoşgörüsüyle ilgili bir örnek

Sponsorlu Bağlantılar

Hz Muhammedin hoşgörüsüyle ilgili bir örnek

Soru

Selamun aleykum hocam. Peygamberimizin hoş görüsü nasıldı? Hz Muhammedin hoşgörüsüyle ilgili bir örnek verebilir misiniz.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Hz. Muhammed aleyhisselam efendimizin hoş görüsü, merhamet ve şefkati bir insanın ulaşabileceği en mükemmel bir seviyede idi. O bir rahmet ve şefkat timsali gibiydi. Onun hoşgörüsü ile ilgili iki tane örnek şöyledir:

– Medine’de meydanlık bir yerde arkadaşlarıyla oturmaktadır. Önlerinden bir cenaze alayı geçer. Alayın her şeyinden belli olmaktadır ki bu bir Yahudi cenazesidir. Hz. Muhammed (asv) cenaze geçinceye kadar, kalkarak ayakta bekler. Arkadaşları şaşkın, “belki de durumu anlayamamıştır” düşüncesiyle uyarırlar: “Ey Allah’ın Elçisi! Bu bir Yahudidir.” Yani Müslüman değildir. Yani ayağa kalkmanız gereksizdir. Oysa ki Hz. Muhammed (asv) başından beri her şeyin farkındadır, cevap verir: “Fakat aynı zamanda bir insandır.”

– Rafi adında bir küçük çocuk ensardan birinin hurma ağaçlarını taşlamıştı. Bahçe sahibi onu yakalayıp Hz. Peygamber’e getirdi ve ondan şikayette bulundu. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) çocuğu yanına çağırdı, başını okşayıp sordu:
”-Çocuğum,bunu neden yaptın?” Rafi çok utanmıştı. Kısık bir sesle:
”-Çok açtım, karnımı doyurmak için yaptım” dedi. Peygamberimiz(s.a.v) şefkatle:
”–Yavrum, bir daha ağaçları taşlama, altına dökülenleri toplayıp ye; Allah seni böylece doyurur.” diye buyurdu.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.