Dini Soru / Sorular / Hz Muhammedin temizlik ile ilgili söylediği sözler

Hz Muhammedin temizlik ile ilgili söylediği sözler

Sponsorlu Bağlantılar

Hz Muhammedin temizlik ile ilgili söylediği sözler

Soru

Peygamber Efendimizin temizlik hakkında söylemiş olduğu sözler nelerdir. İslam dininde Hz Muhammedin temizlikle ilgili söylediği sözler hakkında bir kaç tane örnek yazar mısınız.

Cevap

Değerli ziyaretçimiz,
Peygamber Efendimizin(s.a.v) temizliğe dikkat eden titiz biriydi. müminlere temiz olmayı öğütlemiştir. Peygamberimizin temizlik ile ilgili bazı sözleri;

 

1- Şüphe yok ki Yüce Allah temizdir, temizliği sever. İkramı boldur, ikramı sever. Cömerttir, cömertliği sever. Artık evlerinizin çevresini temiz tutun. (Et-Tıbbün Nebavi s.216)

2- Temizlik, iman ehline lazım olan işlerin yarısıdır. “Elhamdülillah” demek terazinin hayır kefesini doldurur. “Sübhanellahi velhamdülillahi” demek yer ve gökleri doldurur veya göklerle yerin arasını doldurur.Namaz, nurdur.Sadaka, sahibinin lehine bir bürhandır.Sabır, hakkı görmeye yarayan bir ışıktır.Kuran lehine veya aleyhine bir huccettir.Her insan, nefsinin satıcısı olarak sabahlar ya da onu azad eder veya helak eder. (Müslim, c. 1, s.140)

3- Yemekten evvel ve yemekten sonra ellerinizi yıkayınız Benim ümmetim kıyamet gününde yüzleri parlak, elleri ve ayakları nurlu olarak haşrolunacaktır.

4- Herkes gücünün yettiği kadar bu parlaklığı arttırsın. Şüphe yok ki Yüce Allah temizdir, temizliği sever. İkramı boldur, ikramı sever. Cömerttir, cömertliği sever. Artık evlerinizin çevresini temiz tutun.

5- Câbir anlatır: “Peygamber salla’llahü ‘aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Hilâl eylemek dişleri arıtır, pâk eyler, diplerini sağlamlaştırır ve ağız kokusunu güzel eyler.”

6- Müslümanlık temizlik dinidir. Temiz olun! Cennete ancak temiz olan girer. [Deylemi]

7- Mümin pis olmaz. [Buhari]

8- Her şeyi iyi temizleyin! Temizlik imana, iman da Cennete götürür. [Taberani]

9- Temizlik imanın yarısıdır. [Müslim] Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: temizlik ile ilgili peygamberimizin sözleri

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

2 Yorumlar

  1. Bir soru sorucam burada 6.yazida 7-8-9aynimi birlesikmi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.