Dini Soru / Sorular / Hz.Muhammedin türklere söylediği sözler

Hz.Muhammedin türklere söylediği sözler

Sponsorlu Bağlantılar

Hz.Muhammedin türklere söylediği sözler

Soru

Peygamber Efendimizin türk için söylemiş olduğu sözler var mıdır varsa nelerdir. İslamda Hz.Muhammedin türklere söylediği sözlerle ilgili bir kaç tanesini yaza bilir misiniz.

Cevap

Peygamber efendimizin türkler hakkında buyurmuş olduğu söylenen hadislerin bir çoğu uydurmadır sahih değildir. Özellikle şu hadisi şerif en çok bilinen bir hadistir. Kaşgarlı Mahmud’un Divânu Lügati’t-Türk isimli kitabında Türkleri metheden bir hayli mevzu (uydurma) “hadislere” yer verilmiştir. Bunlardan “hadis-i kudsî” olarak nakledilen bir söz şöyledir:

“Ulu Allah buyuruyor: “Benim Türk adını verdiğim ve maşrıkta iskân ettiğim birtakım askerlerim vardır ki, herhangi bir kavme karşı gazaba gelecek olursam, o Türk askerlerimi o kavmin üzerine saldırırım.”

Hz.Muhammed’in Aleyhisselam Türkler hakkındaki hadisleri:

‘Türkler size dokunmadıkça siz de onlara dokunmayınız” (Ebu Davud, ”Melahim”, 8; Nesai, ”Cihad”, 42)

‘Siz küçük, çekik gözlü, kırmızı yüzlü, basık burunlu, çehreleri sanki örs üzerinde dövülmüş ve üzeri derilerle kaplanmış sağlam kalkanlar gibi bir kavim olan Türkler ile savaşmadıkça, kıyamet kopmayacaktır. Siz kıldan örülmüş çorap giyen bir kavimle savaşmadıkça kıyamet kopmayacaktır.’ (Buhari, ”Menakıb”, 24; Ebu Davud, ”Melahim”, 9.)

‘Türkler size dokunmadıkça siz de onlara dokunmayın. Allah’ın ümmetime verdiği mülk ve saltanatı ellerinden ilk olarak alacak kavim Kantüra oğullarıdır’ (Ebu Davud, ”Melahim”, 10; Müsned, V. 40)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.